HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 (Ryzen AI 7 350, 24GB, 1TB, 2K IPS Touch)
4.5/5
expert Review


Model: 14-FK0033
4.5/5
expert Review
Laptop Type
2-in-1
Display
14" 2K IPS Touch
CPU
AMD Ryzen Al 7 350
GPU
AMD Radeon 860M
HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8/10
Battery life
7/10
Value for money
8/10
HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 Full Specification
| Announced | July, 2025 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Series | HP OmniBook |
| Dimensions (W x D x H) | 312.93 × 218.44 × 14.73 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Color Options | Meteor Silver, Atmospheric Blue |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen Al 7 350 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 5.0 GHz Zen 5c cores: 3.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | AMD Radeon 860M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 3000 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 66 TOPS |
| Installed RAM | 24GB (2x 12GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7500 MT/S |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 24GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | 2K (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | Corning Gorilla Glass 3, Micro-edge |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP IR camera |
| Speakers | 2x speakers with DTS:X Ultra |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 59 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | My HP Microsoft Office (Trial) |
| Features | Presence Sensing, HP BIOS Protection, Smart Sense |
The OmniBook X Flip 14 is the continuation of the Envy series by HP. Below is a brief summary about the device specifications.
HP OmniBook X Flip 14 (2025) Overview
Design and Display
The HP OmniBook X Flip 14 (2025) is a convertible laptop with a sturdy 360° hinge, letting you use it in multiple modes like Laptop, Tablet, Tent, and Stand. In terms of build, HP has focused on sustainability by using recycled metals and post-consumer recycled plastics, all while keeping the weight at just 1.41 kg for the device.
Up front, the laptop boasts a 14-inch IPS touchscreen panel with 2K resolution and a max brightness of 400 nits. The edge-to-edge glass and micro-edge bezels give it a modern look while providing more screen.
Performance and rest
Running the device is the AMD Ryzen AI 7 350 processor. This AI-focused chip consists of the latest Zen 5 8 cores and 16 threads with a max clock speed of 5.0 GHz. Aditionally, the chip also has AMD Ryzen AI NPU, capable of up to 66 TOPS, making the laptop well-suited for AI workloads and productivity tasks. While handling the graphics is the AMD Radeon 860M, which is capable of doing basic tasks easily.
As for memory, you get 24GB of LPDDR5X RAM (soldered) with a 1TB PCIe Gen4 NVMe SSD for storage. For connectivity, the device offers two USB-A ports, one Thunderbolt 4, one USB-C, one HDMI 2.1, and a 3.5mm audio jack. It also supports Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.3.
- Check out more HP laptops, HERE!
HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 (Ryzen AI 7 350, 24GB, 1TB, 2K IPS Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 (Ryzen AI 7 350, 24GB, 1TB, 2K IPS Touch) - 24GB - 1TB | Rs. 1,39,999 |
HP OmniBook X Flip 14 14-FK0033 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![HP 15 (2024) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/05/HP-15-2024-Price-in-Nepal.jpg)


![HP Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/HP-Laptop-Price-in-Nepal-2023.jpg)