HP Pavilion 15 (Intel Core i7-1360P, 16GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.5/5
expert Review


Model: 15-eg3036TU
3.5/5
expert Review
Weight
1.7 kg
CPU Series
13th Gen Intel Core Processors (Raptor's Lake)
GPU Name
Iris Xe Graphics
Size
15.6 inches
HP Pavilion 15 Full Specification
| Announced | April 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Weight | 1.7 kg |
| Color Options | Fog Blue |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Raptor's Lake) |
| Processor | Intel Core i7-1360P |
| Cores / Threads | 12 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 18MB |
| Base / Boost Clock | E-Cores: 1.6 GHz / 3.7 GHz P-Cores: 2.2 GHz / 5.0 GHz |
| GPU | Iris Xe Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Unspecified |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Unspecified |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | Unspecified |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe ( Up to 2TB) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Micro-edge |
| Maximum Brightness | 250 nits (cd/m2) |
| Ports | 2x USB USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps, DisplayPort 1.4 , Power Delivery, HP Sleep and Charge) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | N/A |
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) , Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0, Fingerprint Scanner |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit, Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| Trackpad | HP Imagepad with multi-touch gesture support and Precision Touchpad support |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | Stereo, Audio by B&O, HP Audio Boost |
| Microphone | Dual-Array Digital Microphones |
| Capacity | 3-cell 41 Wh Li-ion |
| Charging | 45W Smart AC Power Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | McAfee LiveSafe™ |
If you need a laptop that can manage a substantial workload with solid hardware, consider checking out the HP Pavilion 15 2023. It features a 13th Gen Intel Core i7-1360P processor and Iris XE graphics under the hood.
HP Pavilion 15 2023 Overview
Design and Ports
The HP Pavilion 15 2023 sports a sleek and minimalist design, available exclusively in Natural Silver. It weighs approximately 1.7 kg. The laptop features a full-size backlit keyboard, complete with a numeric keypad and a fingerprint sensor for enhanced security. At the forefront, you'll find a 15.6-inch IPS LCD display bordered by substantial bezels. The anti-glare finish ensures comfortable viewing, while the FHD resolution provides crisp visuals. With a brightness of 250 nits and a 45% NTSC color gamut, the display offers decent quality. In terms of connectivity, the HP Pavilion 15 2023 offers a range of ports, including USB Type-C, two USB Type-A, HDMI 2.1, and a 3.5mm headphone jack.
Performance
Beneath its surface, the HP Pavilion 15 boasts a formidable 13th Gen Intel Core i7-1360P processor with 12 cores, 16 threads, and an 18MB L3 cache, capable of reaching a boost clock of up to 5.0 GHz. Handling graphics is the integrated Iris XE Graphics. Paired with 16GB of DDR4-3200 MHz RAM and a 512GB M.2 PCIe NVMe SSD, this laptop offers swift performance and ample storage. However, its upgradability remains undisclosed by the company, urging potential buyers to consult with the retailer beforehand. Powering the device is a 41Wh 3-cell battery for extended usage.
- Check out more HP Laptops, HERE!
HP Pavilion 15 (Intel Core i7-1360P, 16GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 99,999 |
HP Pavilion 15 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![HP Pavilion 15 (2021) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2021/12/HP-Pavilion-15-2021-Price-Nepal.jpg)
![HP Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/HP-Laptop-Price-in-Nepal-2023.jpg)