HP Spectre x360 14-EU0060CA 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 16GB, 16GB, 14" 3K OLED Touch)
4.0/5
expert Review



Model: 14-EU0060CA
4.0/5
expert Review
Laptop Type
2-in-1
Display
14" 3K 120Hz OLED Touch
CPU
Intel Core Ultra 5 125H
GPU
Intel Arc
HP Spectre x360 14-EU0060CA 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8/10
Battery life
8.5/10
Value for money
8/10
HP Spectre x360 14-EU0060CA 2024 Full Specification
| Announced | May, 2024 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Series | HP Spectre |
| Dimensions (W x D x H) | 313.7 × 220.5 × 17.0 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Color Options | Nightfall Black |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H (Intel 4) |
| Base Clock | P-cores: 1.2 GHz E-cores: 0.7 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 14 / 18 |
| L3 Cache | 18MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2200 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7467 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1800 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 0.2 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Multitouch, Low Blue Light |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 9MP IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 4x 2W Speakers With DTS:X Ultra |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 68 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | My HP Microsoft Office (Trial) |
| Features | Temporal noise reduction, Walk Away Lock, Wake On Approach, Privacy Alert |
HP Spectre x360 14 (2024) Overview :
HP Spectre x360 2-in-1 with the Intel Core Ultra 5 125H chip is a premium 2-in-1 with a great display and superb battery life. It weighs just 1.44 kilos, making it an ideal everyday carry. With its fast memory and capable processor, it'll breeze through most office and creative work. Here's a brief description of the build, chipset, and connectivity options on the HP Spectre x360 2-in-1 with the Intel Core Ultra 7 155H chip.
Design and Display
Since the Spectre x360 14 is a premium device, you can expect a flagship-grade build. Both the top and bottom of the laptop are made up of aluminum. The 14" screen is a 3K OLED panel of (2880 x 1800) resolution. It has a variable refresh rate of up to 120Hz and covers 100% DCI-P3 gamut. HP Spectre's display supports Dolby Vision and can reach 400 nits of brightness. Or 500 nits for HDR content. The laptop's 360° hinge allows it to fold on itself like a tablet. Having a multi-touch screen, you can also draw or take notes with the HP stylus.
Performance and Memory
Under the hood, the HP Spectre x360 2-in-1 sports an Intel Core Ultra 5 125H processor. It features Intel's Integrated Ar graphics and a dedicated NPU with 18 TOPS. The RAM is fast LPDDR5x memory. This variant comes with 16GB RAM and 1TB of M.2 SSD.
Connectivity and Extras
HP Spectre x360 (2024) ships with WiFi 7 and Bluetooth 5.4 technology. It houses a 68Wh-rated lithium-polymer battery and comes with a 65Wh charging adapter in the box. It can provide up to 17 hours of local 1080p video playback at 150 nits of brightness. As for the ports, you get a single USB 3.2 Gen 2 Type-A port, 2 USB-C ports (both are Thunderbolt 4, which supports 40 Gbps data transfer), one HDMI port, and one 3.5mm port.
HP Spectre x360 14-EU0060CA 2024 (Intel Core Ultra 5 125H, 16GB, 16GB, 14" 3K OLED Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,59,999 |
HP Spectre x360 14-EU0060CA 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![HP Spectre x360 16 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/HP-Spectre-x360-16-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![HP Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/HP-Laptop-Price-in-Nepal-2023.jpg)