Huawei AD80 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review

Model: AD80
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Huawei AD80 Full Specification
| Date | January, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Huawei |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.5 mm x 170 x 425 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.05 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Unspecified |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | 1x power cable |
| Features | Unspecified |
Design and Display
The Huawei AD80 is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful, immersive viewing experience. It has an FHD display with a 75Hz refresh rate and a typical brightness of 250 nits. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI and 1x VGA, leaving no room for complaint on availability. It also has a 100 x 100 mm VESA mount support and has a tilt of around -5 ° to around 20°.
Huawei AD80 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Huawei AD80 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 22,800 |
Huawei AD80 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


