Huawei MateView SE SSN-24 Standard (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review


Model: SSN-24
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 90% P3
Adjustment
Tilt
Huawei MateView SE SSN-24 Standard Full Specification
| Date | May, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | MateView SE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 538.5 mm x 182 x 413 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 3.4 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -1° to 20° Swivel: No Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 115 mm |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 90% P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, P3 |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x DisplayPort |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 24W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | Unspecified |
| Features | 5-way OSD navigation joystick |
Design and Display
The Huawei MateView SE Standard is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful, immersive viewing experience. It has an FHD display with a 100Hz refresh rate and a typical brightness of 250 nits. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI and 1x DisplayPort, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Huawei MateView SE SSN-24 Standard (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Huawei MateView SE SSN-24 Standard (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 25,800 |
Huawei MateView SE SSN-24 Standard User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


