Huawei Watch GT 6 Pro
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Display
1.47" AMOLED
Weight
54.7 gm
Software
HarmonyOS
Battery Life
Up to 12 days
EMI not available
Huawei Watch GT 6 Pro Expert Score Breakdown
Display
9.3/10
Design
9.4/10
Software
8.8/10
Health Tracking
9.5/10
Fitness features
9.2/10
Battery life
9.3/10
Durability
9.5/10
Value for money
9/10
Huawei Watch GT 6 Pro Full Specification
| Date | September 19, 2025 In Nepal: November 17, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Watch GT |
| Case | Size: 46 mm Material: Titanium Alloy |
| Strap | Size: 20 mm Material: Black Fluoroelastomer, Brown Composite Woven, Titanium |
| Dimensions | 45.6 × 11.25 × 45.6 mm |
| Weight | 54.7 gm |
| Durability | IP69 dust and water resistance 5 ATM water resistance |
| Colors | Black, Brown, Silver |
| Size | 1.47 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 466 x 466 pixels, 317 PPI |
| Protection | Sapphire Glass |
| Brightness | Up to 3000 nits |
| Others | Always-on Display |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 6.0 |
| eSIM | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | Yes, with A-GPS (L1+L5), Beidou (B1I+B1c+B1a), Galileo (E1+E5a), Glonass, NavIC, QZSS (L1+L5) |
| Compatibility | Android 9.0 or later, iOS 13.0 or later |
| Companion App | Huawei Sports Health App |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | HarmonyOS |
| UI Version | HarmonyOS 6.0 |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | Accelerometer, Ambient light, Barometer, Depth, ECG, Gyroscope, Magnetometer, Optical heart rate, Temperature |
| Features | Blood oxygen (SpO2), Heart rate, Sleep, Step, Stress, Women’s health |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Capacity | Li-Ion 867 mAh |
| Usage Time | Up to 12 days (normal usage) Up to 21 days (low power mode) |
| Charging | Wireless Charging |
| Compatibility | Android 9.0 or later, iOS 13.0 or later |
| eSIM | No |
| Features | Physical rotating dial |
Huawei Watch GT 6 Pro Overview
Display and Design
The Huawei Watch GT 6 Pro features a 1.47-inch AMOLED display with a resolution of 466 x 466 pixels and a maximum brightness of 3000 nits. The display is also sharp with a 317 PPI. The watch is rated both IP69 dust and water resistant, as well as 5 ATM water resistant, which makes it capable of surviving high-pressure water jets and immersion up to 50 meters for 10 minutes.
Battery and Charging
For battery, this watch gets a 867 mAh battery that is said to provide 21 days of light usage or 12 days with typical use. It supports wireless charging at 10W. The watch is compatible with both iOS and Android devices via the Huawei Health app.
Health and Fitness Tracking
The Watch GT 6 offers numerous features related to athletics. Some of the features include a virtual power meter for cycling, which provides you with real-time power readings. In addition to these features, it comes with the usual health-related features and over 100 sports modes.
Huawei Watch GT 6 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Huawei Watch GT 6 Pro - Brown Composite Woven Strap | Rs. 54,490 |
| Huawei Watch GT 6 Pro - Black Flurolastomer Strap | Rs. 54,490 |
| Huawei Watch GT 6 Pro - Titanium Strap | Rs. 74,490 |
Huawei Watch GT 6 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


