Infinix Note 60 Pro
4.1/5
expert Review



4.1/5
expert Review
Display
6.78" 144Hz AMOLED
Chipset
Snapdragon 7s Gen 4 (4nm)
Camera
Dual (50MP + 8MP)
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Infinix Note 60 Pro Expert Score Breakdown
Design and build
8.8/10
Display
8.6/10
Performance
8.7/10
Software experience
8.4/10
Cameras
8.3/10
Battery life
9.4/10
Value for money
7/10
Infinix Note 60 Pro Full Specification
| Date | February 18, 2026 In Nepal: March 20, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Note 60 Pro |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162.4 x 77.2 x 7.4 mm |
| Weight | 201 gm |
| Build | Front: Corning Gorilla Glass 7i Back: Aluminium Frame: Aluminium IP64 Dust and Water Resistance |
| Colors | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |
| Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1.5K (1208 x 2644 pixels), 19.5 : 9 ratio, 429 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | Up to 240Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 1,600 nits (HBM), 4,500 nits (HDR) |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 /1/ 3/ 5/ 7/ 8/ 20/ 28/ 38/ 40/ 41 |
| 5G Bands | N1 / 3/ 5 / 8 / 28 / 40 / 41 / 77 / 78 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core 1 x Cortex -720 (2.7 GHz) 3 x Cortex -720 (2.4 GHz) 4 x Cortex-520 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 810 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | XOS 16 |
| Promised Updates | 3 major Android upgrades 5 years of security updates |
| RAM | 8GB / 12GB |
| Storage | 256GB |
| Variant | 8/256GB, 12/256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50 MP, f/1.59, 24 mm, OIS, EIS, 1/1.56" Sony LYT-700 sensor Ultrawide: 8 MP, f/2.2, 16 mm, 111.4° FOV, EIS, 1/4.0" OmniVision OV08D10 sensor |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K @ 30fps, 1080p @ 30/60fps |
| Modules | 13 MP, f/2.2, 25 mm, EIS, 1/3.06" Samsung ISOCELL 3L6 sensor |
| Features | LED Flash, HDR |
| Video | 4K @ 30fps, 1080p @ 30/60fps |
| Fingerprint | Under-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | 24‑bit / 192 kHz Hi‑Res Audio support |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity, Heart Rate, SpO2 |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | Yes, with A‑GPS, BeiDou, Galileo, Glonass |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 90W Fast Charging |
| Wireless Charging | 30W wireless 7.5W reverse wired 5W reverse wireless charging |
Infinix Note 60 Pro is one of the latest smartphones from Transsion Holdings.
Infinix Note 60 Pro Overview:
Design and Display
In terms of construction, the device features a glass front packed in an aluminum frame with an aluminum back and an active matrix display for secondary notifications with RGB light. On the front side, there is a 6.78-inch HDR OLED with 1.5K resolution. It supports a 144Hz refresh rate, which is standard in navigation and media playback.
Performance and Battery
Unlike the Infinix Note 60, which uses a MediaTek Dimensity SoC, the Pro model uses a Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 5G instead. Alongside up to 12GB RAM and 512GB storage. It runs on Android 16 with XOS 16 on top, while the company also promises 3 years of updates for the Realme Note 60 Pro. It is backed by a 6500mAh battery and supports 90W fast charging. It also has 30W wireless charging with 7.5W reverse wired and 5W reverse wireless, alongside bypass charging support.
Camera
At the back, it has a 50MP Sony LTY-600 f/1.6 main camera with OIS and an 8MP f/2.2 ultra-wide shooter. Whereas it brings a 50MP sensor for selfies too. And both its main and selfie cameras are capable of recording up to 4K/30 fps videos.
Infinix Note 60 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Infinix Note 60 Pro - 8GB - 256GB | Rs. 59,999 |
| Infinix Note 60 Pro - 12GB - 256GB | Rs. 66,999 |
Infinix Note 60 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
