Infinix Note 60
4.5/5
expert Review


4.5/5
expert Review
Display
6.78" 144Hz AMOLED
Chipset
MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (4nm)
Camera
Dual (50MP + 8MP)
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
Infinix Note 60 Expert Score Breakdown
Design and build
8.7/10
Display
9.1/10
Performance
8.9/10
Software experience
8.2/10
Cameras
8/10
Battery life
8.6/10
Value for money
8.4/10
Infinix Note 60 Full Specification
| Date | February 18, 2026 In Nepal: March 26, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Series | Note 60 |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 162.4 x 77.2 x 7.5 mm |
| Weight | 199 gm |
| Build | Back: Aluminium Front: Corning Gorilla Glass 7i Frame: Aluminium IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Mist Titanium, Midnight Black, Fizz Blue, Rose Gold, Mocha Brown |
| Size | 6.78 inches |
| Display Type | AMOLED |
| Resolution | 1.5K (1208 x 2644 pixels), 19.5 : 9 ratio, 429 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 240Hz |
| Brightness | 700 nits (typ), 1,600 nits (HBM), 4,500 nits (HDR) |
| Others | Unspecified |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1 /1/ 3/ 5/ 7/ 8/ 20/ 28/ 38/ 40/ 41 |
| 5G Bands | N1 / 3 / 5 / 7 / 8 / 20 / 25 / 28 / 38 / 40 / 41 / 66 / 77 / 78 / 79 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultimate (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.6 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | XOS 16 |
| Promised Updates | 3 years of OS udpates 5 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Variant | 8GB / 128GB, 8GB / 256GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50 MP, f/1.6, 25 mm, OIS, EIS, 1/1.57" Sony IMX890 sensor Ultrwide: 8 MP, f/2.2, 16 mm, 112° FOV, EIS, 1/4.0" OmniVision OV08D10 sensor |
| Features | PDAF, OIS |
| Video | 4K @ 30fps, 1080p @ 30/60/120 fps |
| Modules | 13 MP, f/2.2, 25 mm, EIS, 1/3.06" Samsung ISOCELL 3L6 sensor |
| Features | LED Flash, HDR |
| Video | 4K @ 30fps, 1080p @ 30/60fps |
| Fingerprint | Under-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | No |
| Others | 24‑bit / 192 kHz Hi‑Res Audio support |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity, Heart Rate, SpO2 |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A‑GPS, BeiDou, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C, OTG |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Wireless Charging | 30W wireless |
| Features | Extended RAM up to 8GB, Active Halo RGB, Magnetically attachable |
Here is a thorough overview of the Infinix Note 60: its features and specifications, including design and display, performance, memory, battery, camera, and others.
Infinix Note 60 Overview
Design
The Infinix Note 60 upgraded itself to visual experience mode. It features a new active halo RGB lighting system on the rear panel that pulses with different colors for notifications, incoming calls, and music. This phone manages to deliver a premium feel, with a Gorilla Glass 7i front panel enclosed by an aluminum frame. In addition, the phone also has an IP64 rating and holds a MIL-STD-810H military-grade certification for impact durability.
Display and build
In terms of display, the Infinix Note 60 features a 6.78-inch LTPS AMOLED screen in front with an upgrade to 1.5K resolution and a 144Hz refresh rate. A major highlight is its outdoor visibility as the panel reaches a peak brightness of 4,500 nits and includes 2304Hz PWM dimming to reduce eye strain.
Performance and software
It is powered by a MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (4nm) processor. It runs on Android 16with Infinix's XOS 16 skin. Infinix has officially committed to 3 major Android OS updates and 5 years of security patches for this series, a significant step up in long-term support.
Camera and Battery
The camera department is led by a 50MP f/1.6 main camera utilizing a Sony sensor with OIS. this paired with 8MP f/2.2 ultrwide lens while front features 13MP f/2.2 selfie shooter capble of 1080p video. The back panel also features dual LED flash alongside interactive RGB lighting.
Meanwhile, the phone carries a 6500mAh battery. It supports 45W wired and 30W wireless charging, along with bypass charging for gaming and navigation.
Infinix Note 60 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Infinix Note 60 - 8GB - 128GB | Rs. 45,999 |
| Infinix Note 60 - 8GB - 256GB | Rs. 51,999 |
Infinix Note 60 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
