Intex IT-1502 (24" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor
4.8/5
expert Review

Model: IT-1502
4.8/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
125% sRGB
Adjustment
Unspecified
Intex IT-1502 Full Specification
| Date | December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Intex |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | White |
| Size | 24 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 91 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 125% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Unspecified |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 25W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Unspecified |
Design and Display
The Intex IT-1502 is a 24-inch monitor with a VA panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with a 100Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit), 125% sRGB, and a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp, accurate color reproduction.
Extras
Connectivity includes 1x HDMI, 1x VGA, and a headphone jack, which is more than enough for the average user and also supports VESA mounting.
Intex IT-1502 (24" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Intex IT-1502 (24" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 14,999 |
Intex IT-1502 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

