JBL GO 5
4.7/5
expert Review







4.7/5
expert Review
Output Power
4.8W total
Battery Life
Up to 8 hours
IP Rating
IP68 rated
Weight
230 gm
JBL GO 5 Expert Score Breakdown
Sound Quality
8.6/10
Design
8.9/10
Connectivity
9.1/10
Battery life
8.3/10
Durability
8.4/10
Features
8.5/10
Portability
8.7/10
Value for money
8.7/10
JBL GO 5 Full Specification
| Date | January, 2026 In Nepal: May 25, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Portable |
| Series | JBL GO |
| Dimensions | 101 x 77.4 x 43.0 mm |
| Weight | 230 gm |
| IP Rating | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black, White, Blue, Red, Pink, Purple, Camo |
| Attachment | Loop |
| Driver(s) | 1x 1.75" full range |
| Frequency Response | 87 Hz - 20 kHz (-6dB) |
| Channel | Mono |
| Signal-To-Noise Ratio | > 85 dB |
| Output Power (RMS) | 4.8W |
| Microphone | No |
| Codecs | AAC, SBC, LC3 |
| Others | Auracast |
| Bluetooth | 6.0 |
| I/O Ports | 1x USB-C |
| Companion App | JBL Portable App |
| Capacity | 3.85 Wh |
| Music Playback | 8 hours (additional 2 hours with Playtime Boost) |
| Charging | 3 hours |
| Features | Playtime Boost, Made in parts with recycled materials |
JBL is one of the most popular audio accessory manufacturers in the world. They have now updated their catalog for this year. Here is a short overview of the JBL GO 5, which includes its features and specifications.
JBL GO 5 Overview
Design and Audio
The JBL GO 4 introduces an ultra-rugged yet sleek new design, perfect for music lovers on the move. With its modern, compact form factor and reinforced strap, it's built for portability and convenience, seamlessly fitting into any lifestyle. Moving past its predecessors, it features an upgraded IP68 dust, water, and drop-proof rating to keep it safe from accidental drops and outdoor elements with ease. Moreover, this speaker continues JBL's commitment to sustainability by incorporating recycled plastics and using PVC-free materials, alongside FSC-certified paper packaging.
Audio-wise, the JBL GO 5 drastically steps up its game by delivering an impressive 4.8 watts RMS of legendary JBL sound, with a louder profile and even deeper bass than the previous generation. It also brings the vibe alive with mood-boosting ambient edge lighting that offers selectable themes and smart visual cues for power or pairing. User-friendly controls remain a priority, ensuring ease of operation, while the ports enable effortless connectivity with other devices.
Battery and the rest
The JBL GO 4's reliable battery delivers up to 8 hours of continuous playtime, keeping the music going all day long. Plus, it can offer an extra 2 hours of playtime, thanks to its playtime boost, bringing the total to 10 hours. Â Its efficient power management system ensures optimal performance, whether you're traveling, enjoying outdoor activities, or relaxing at home. Furthermore, the JBL GO 4 boasts Bluetooth v6.0 with LE Audio and multi-speaker connectivity via Auracast, enhancing its versatility and functionality.
- Check out more JBL speakers, HERE!
JBL GO 5 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 8,999 |
JBL GO 5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
