JBL PartyBox Stage 320
4.4/5
expert Review


4.4/5
expert Review
Output Power
240W total
Battery Life
Up to 18 hours
IP Rating
IPX4 rated
Weight
16.5 kg
EMI not available
JBL PartyBox Stage 320 Full Specification
| Date | August 23, 2024 In Nepal: May 3, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Party |
| Series | JBL Partybox |
| Dimensions | 669 x 385 x 335 mm |
| Weight | 16.5 kg |
| IP Rating | IPX4 splash resistance |
| Colors | Black |
| Attachment | Handle |
| Driver(s) | 2x 6.5" woofer, 2x 1.0" tweeter |
| Frequency Response | 40 Hz - 20 kHz |
| Channel | Mono |
| Signal-To-Noise Ratio | > 80 dB |
| Output Power (RMS) | 240W |
| Microphone | No |
| Codecs | AAC, SBC, LC3 |
| Others | AI Sound Boost, Auracast |
| Bluetooth | 5.4 |
| I/O Ports | 1x USB, 1x AC, 2x AUX (In/Out), 2x 1/4" TRS |
| Companion App | PartyBox App |
| Capacity | 68 Wh |
| Music Playback | 18 hours |
| Charging | 3 hours |
| Features | Dome tweeters, RGB LED Light |
JBL PartyBox Stage 320 Overview:
Design
Aesthetically, the JBL PartyBox Stage 320 comes in a cuboid shape with curved edges. On the front, you can see two circles where the woofer sits, surrounded by “Lightshow” RGB lighting. This speaker boasts an IPX4 rating, offering a decent amount of water resistance. The Stage 320 measures an extra 100 mm in height compared to the Club 120 and weighs over 16 kg. It features telescopic collapsible handles and wheels on its back for easier portability.
Audio and Features
The JBL PartyBox Stage 320 features two 6.5-inch woofers and two 25mm tweeters. It is capable of 240W output and is equipped with the AI Sound Boost feature. The Stage 320 comes with Bluetooth v5.4 and offers a Multi-point connection. It also supports Auracast, allowing one to connect to another JBL speaker to create a stereo effect. Additionally, it accepts dual mic and guitar inputs and features an AUX and a USB Type-A port. You can fine-tune the speaker and access additional controls via the JBL PartyBox app.
Playback and Charging
The JBL PartyBox Stage 320 can last 18 hours on a single charge. When it runs out of juice, you can plug it in for 10 minutes to get over an hour’s worth of playtime or simply swap out the battery
JBL PartyBox Stage 320 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 95,000 |
JBL PartyBox Stage 320 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


