JBL Xtreme 5
4.4/5
expert Review




4.4/5
expert Review
Output Power
90W - 130W total
Battery Life
Up to 24 hours
IP Rating
IP68 rated
Weight
2.9 kg
JBL Xtreme 5 Expert Score Breakdown
Sound Quality
9.3/10
Design
8.4/10
Connectivity
8.8/10
Battery life
9.1/10
Durability
9.3/10
Features
8.6/10
Portability
9.1/10
Value for money
8.4/10
JBL Xtreme 5 Full Specification
| Date | March 30, 2026 In Nepal: May 29, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Speaker Type | Party |
| Series | JBL Xtreme |
| Dimensions | 346 x 165 x 155 mm |
| Weight | 2.9 Kg |
| IP Rating | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black, Blue, Squad |
| Attachment | Strap |
| Driver(s) | 1x 5.7" woofer, 2x 0.75" tweeter |
| Frequency Response | 44 Hz - 20 kHz |
| Channel | Mono |
| Signal-To-Noise Ratio | > 80 dB |
| Output Power (RMS) | Battery Mode: 90W (1x 60W woofer, 2x 15W tweeter) AC Mode: 130W (1x 90W woofer, 2x 20W tweeter) |
| Microphone | No |
| Codecs | SBC, AAC, LC3 |
| Bluetooth | 6.0 |
| I/O Ports | 1x USB-C |
| Companion App | JBL Portable App |
| Capacity | 68 Wh |
| Music Playback | 24 hours |
| Charging | 3.5 hours |
| Features | Fast Charge, Made in parts with recycled materials, Replacable Battery |
JBL Xtreme 5 Overview:
Design
The JBL Xtreme 5 boasts a bulked-up, rugged cylindrical (football-shaped) aesthetic and has music-reactive LED light strips wrapped around the outer rims of the speaker. It has an IP68 rating against drops, dust, and water resistance, offering high durability for outdoor use. The speaker also comes with a shoulder strap with floating hooks to make it more comfortable and easy to carry around. It is available in Black, Blue, and Squad color options.
Audio
The JBL Xtreme 5 delivers a powerful and clear sound experience with its AI Sound Boost feature, which automatically adjusts the audio in real time for better performance. Additionally, it comes with a large subwoofer, dual tweeters, and JBL Bass Radiators that produce deep bass and crisp sound while keeping distortion low.
Control and Connectivity
The JBL Xtreme 5 is designed to be easy and convenient to use. It has a simple button panel on top that lets users quickly adjust the volume, control music playback, and pair speakers with Auracast.
For wireless connectivity, the speaker comes with Bluetooth 6.0, providing a more stable connection along with support for high-quality, lossless audio.
It also includes a multi-purpose USB-C port that supports fast charging and can double as a power bank, allowing users to charge other devices while on the go.
Battery
One of the standout features of the JBL Xtreme 5 is its large battery capacity, providing an impressive 24 hours of playtime and an additional four hours of playtime boost, depending on volume level, audio content, and ambient light themes.Â
JBL Xtreme 5 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 55,000 |
JBL Xtreme 5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


