Lenovo D19-10 (19" HD+ TN 60Hz Flat) Home Monitor
4.7/5
expert Review


Model: D19-10
4.7/5
expert Review
Display
19" HD+ 60Hz TN
Brightness
200 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Lenovo D19-10 Full Specification
| Date | August, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Home |
| Series | Lenovo |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 448.4 x 179.88 x 344.66 mm Without stand: 448.4 x 48.5 x 274.5 mm |
| Weight | With stand: 2.36 kg Without stand: 2.04 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 22° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 18.5 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | HD+ (1366 x 768 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 84 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 200 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 90° (horizontal) / 65° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 600 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | TUV Eye Comfort |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 9W Standby mode: <0.3W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| Others | Unspecified |
| Features | RoHS compliant |
Design and Display
The Lenovo D19-10 is a 19-inch monitor with a TN panel. It has an HD+ display with a 60Hz refresh rate, a typical brightness of 200 nits, and a 5 ms response time. It has a flexible build, making it ideal for home usage. And with 90° (horizontal) / 65° (vertical) viewing angle, visuals remain a little constricted.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 600:1 contrast ratio, ensuring decent color reproduction. It is a great choice for anyone looking for a monitor.
Extras
For connectivity, it includes 1x HDMI 1.4 and 1x VGA, which is good enough for everyday use. It also has low blue light to protect the eyes.
Lenovo D19-10 (19" HD+ TN 60Hz Flat) Home Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo D19-10 (19" HD+ TN 60Hz Flat) Home Monitor | Rs. 14,200 |
Lenovo D19-10 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


