Lenovo IdeaPad 3 2021 (11th Gen i3 1115G4, 8GB, 256GB+1TB, 14" FHD)
3.0/5
expert Review




3.0/5
expert Review
Weight
1.41 kg
CPU Series
11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake)
GPU Name
Intel UHD Graphics
Size
14.0 inches
Lenovo IdeaPad 3 2021 Full Specification
| Announced | January 2021 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Dimension | 324.2 x 215.7 x 19.9 mm |
| Weight | 1.41 kg |
| Color Options | Abyss blue, Arctic grey, Sand |
| CPU Series | 11th Gen Intel Core Processors (Tiger Lake) |
| Processor | Intel Core i3-1115G4 |
| Cores / Threads | 2 Cores / 4 Threads |
| L3 Cache | 6MB |
| Base / Boost Clock | 3.0 GHz / 4.1 GHz |
| GPU | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | 2GB GDDR5 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes (1x Soldered, 1x Free) |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 12GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | 1TB 2.5" |
| SSD | 256GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14.0 inches |
| Panel Type | IPS-Type LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 2-side narrow bezels |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (Data transfer only) |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Micro SD Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | Fingerprint scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 4GB |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Trackpad | Mylar surface multi-touch (Buttonless) |
| Webcam | 720p HD Camera With Shutter, Fixed Focus |
| Speakers | 2x 1.5W Speakers With Dolby Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 45 Wh Li-ion 38 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | (Upgradable to Windows 11) Windows 10 Home |
| Preloaded Software | Lenovo Utility Lenovo Vantage Lenovo PC Manager |
Lenovo Ideapad 3i (2021): Overview
Here’s a brief description of the design aesthetic, processor, and battery life of the Lenovo Ideapad 3i 2021 (i3, 14″ FHD) laptop.
Design and Build
Despite being in the budget laptop category, the Lenovo Ideapad 3i is well-built with no hinge or flexing issues. It’s not cumbersome at 1.41 kilos and is pretty convenient to use. The large 14″ display is an IPS panel of FHD resolution (1920×1080). It can go up to 300 nits in brightness and covers 45% of the NTSC color gamut. The keyboard unfortunately lacks a backlight so working in dimly lit environments might be bothersome.
Performance and Memory
The Lenovo Ideapad Gaming 3i 2021 is powered by Intel’s 11 th gen Core i3 processor. The Intel core i5-1115G4 is an efficient mobile processor that can deliver smooth performance for day-to-day tasks and office work. For the GPU, you get Intel's Integrated UHD graphics. This laptop comes with 8 GB of DDR4 RAM that cannot be expanded any further. At purchase, you get 256GB of M.2 2280 SSD for long-term storage. Alongside that, you also get 1TB of HDD in this variant. The fun part is you can replace that SSD with a 1 TB one. So you can have up to 2 TB of storage on this laptop (1TB SSD + 1TB HDD).
Battery and Connectivity
Lenovo Ideapad Gaming 3i 2021 ships with a 38Wh battery. It’s not a very big battery but it can last you for a couple of hours at light workloads. As for port selection, you get an old-fashioned USB 2 type-A port, a USB 3.2 Gen 2 Type-A port, a USB-C 3.2 Gen 1 port, an HDMI 1.4b port, a Card reader, and a 3.5mm headphone/microphone jack. For wireless connectivity, you have your standard Wifi 6 and Bluetooth 5.0 technology.
Lenovo IdeaPad 3 2021 (11th Gen i3 1115G4, 8GB, 256GB+1TB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo IdeaPad 3 2021 (11th Gen i3 1115G4, 8GB, 256GB+1TB, 14" FHD) | Rs. 70,000 |
Lenovo IdeaPad 3 2021 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison