Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 2022 (Ryzen 7 5825U, 16GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.8/5
expert Review



Model: 15ABA7
3.8/5
expert Review
Weight
1.63 kg
CPU Series
Ryzen 5000 series
GPU Name
AMD Radeon
Size
15.6 inches
Lenovo's Ideapad 3 15 15ABA7 (2022), packing Ryzen 7 5825U processor, is the notebook of choice if you're looking for a light laptop for school or work. It comes with 16GB DDR4 RAM and 512GB SSD. With this processor and memory combo, this guy will breeze through any schoolwork you throw at it. Though, as with most other thin and light notebooks, dedicated graphics is absent, and you'll have to make do with AMD's integrated Radeon graphics.
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 2022 Full Specification
| Announced | February 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Dimension | 359.2 x 236.5 x 19.9 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Color Options | Arctic Grey |
| CPU Series | Ryzen 5000 series |
| Processor | AMD Ryzen 7 5825U |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 2 GHz / 4.5 GHz |
| GPU | AMD Radeon |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 3200 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | 1 x 2.5" SATA |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (Used) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 2-side narrow bezels |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (Data transfer, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.2) |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | 1x Card Reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | Fingerprint Scanner, TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | English Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera With Shutter |
| Speakers | 2x 1.5W Speakers With Dolby Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 38 Wh Li-ion |
| Charging | 65W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | Lenovo Utility Lenovo PC Manager Lenovo Vantage |
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 (2022) Overview:
Here's a brief description of the build quality, processor, and battery life of the Lenovo IdeaPad 3 2022 15ABA7 (Ryzen 7 15.6") laptop.
Build and Display
The Ideapad 3 2022 offers an all-plastic body. It is 20mm thick and weighs around 1.63 kg. The matte screen measures 15.6" diagonally and boasts 300 nits of brightness. There is an empty HDD slot for additional storage and a fingerprint reader for security.
Performance and Memory
Lenovo Ideapad 3 (2022) is powered by a Ryzen 5825U processor. This is a "Barcelo" refresh of the Cezanne-based Ryzen 5800U. The new processor brings higher base and boost frequencies. It comes with 16GB DDR4x RAM but unfortunately, it is non-upgradable. For storage, you get a 512B M.2 SSD and an empty 2.5 " disk slot for storage expansion.
Battery and ConnectivityÂ
In the tank of the Ideapad 3 2022 (AMD) is a 38 Wh battery pack. It can play local 1080p for up to 13.3 hours and lasts about 8.5 hours in MobileMark 2018 benchmark at 200 nits. The Ideapad ships with a 65-Wh power adapted, adding up to 2 hours of usage on a quick 15-minute charge using Rapid Charge Boost.
As for wired connections, you get three USB ports, including one Type-C, one HDMI, one SD card reader, and a combined audio jack.
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 2022 (Ryzen 7 5825U, 16GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 82,000 |
Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Lenovo IdeaPad 3 15ABA7 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Lenovo-IdeaPad-3-2022-Price-in-Nepal.jpg)


![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)