Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IRH10 2025 (Intel Core i5-13420H, 16GB, 512GB, 14" WUXGA)
4.3/5
expert Review


Model: 14IRH10
4.3/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core i5-13420H
GPU
Intel UHD Graphics
Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IRH10 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7.5/10
Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IRH10 2025 Full Specification
| Announced | December, 2024 In Nepal: May, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo IdeaPad |
| Dimensions (W x D x H) | 314.4 x 222.1 x 16.9-17.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Color Options | Cosmic blue, Luna grey |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-13420H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integarted |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | 1400 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 24GB (1x 8GB Soldered, 1x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1080), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 400:1 contrast ratio |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Non-backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 1.5W Speakers with Dolby Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 50 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage, Lenovo Utility, Lenovo PC Manager, Microsoft Office (Trial) |
| Features | MIL-STD-810H certified, TUV Rheinland Low Blue Light |
Here’s a brief description of the design aesthetic, processor, and battery life of the Lenovo Ideapad Slim 3 (2025) laptop with the Intel Core i5-13420H processor.
Lenovo Ideapad Slim 3 14IRH10 (2025) Overview
Design and Display
Lenovo IdeaPad Slim 3 14IRH10 is 359.30 x 235.00 x 17.90 mm in dimension and is pretty easy to carry around at around 1.39 kilograms. It is available in the Arctic Grey color option with a plastic build. It features a full-size keyboard with a dedicated number pad and features a backlit single white light glow.
It sports a 14-inch FHD+ IPS panel of (1920 x 1200) resolution. The screen is a non-touch unit and can reach a maximum brightness of 250 nits.
Performance and Memory
The Lenovo Ideapad Slim 3 2025 is powered by a 13th Gen Intel Core i5-13420H processor. It is then coupled with Intel's proprietary UHD graphics. This laptop has an “H” series processor, which is more performance-centric.
Similarly, the IdeaPad Slim 3 comes with soldered 8GB of LPDDR5 RAM. At purchase, you get 512GB of M.2 2280 SSD for long-term storage. Though you can upgrade up to 24GB RAM in this laptop, plus you can upgrade the SSD to 1TB later down the road. Furthermore, this laptop can handle some lightweight gaming as well.
Battery and Connectivity
Lenovo Ideapad Slim 3 2025 ships with a 50 Wh battery. Similarly, for the charger, it comes with a 65W power adapter. As mentioned earlier, this laptop boasts an “H” series processor; due to the same reason, the battery drain is a bit more noticeable.
As for port selection, you get two USB 3.2 Gen 1 type-A ports, a USB-C 3.2 Gen 1 type-C port, an HDMI 1.4 port, a card reader, a 3.5mm headphone/microphone jack, and a power connector. At the same time, wireless connectivity on the Lenovo Ideapad Slim 3 consists of WiFi 6 and Bluetooth 5.2 technology.
Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IRH10 2025 (Intel Core i5-13420H, 16GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,02,999 |
Lenovo IdeaPad Slim 3i 14IRH10 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Lenovo IdeaPad Slim 3i 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/08/Lenovo-IdeaPad-Slim-3-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)