Lenovo L22i-40 (22" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Display
22" FHD 75Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt
Lenovo L22i-40 Full Specification
| Date | March, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Lenovo |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 488.0 × 178.9 × 407.3 mm Without stand: 488.0 × 41.0 × 297.3 mm |
| Weight | With stand: 2.9 kg Without stand: 2.3 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: Unspecified Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Cloud Grey |
| Size | 21.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 4 ms (Overdrive), 6 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | No |
| Color Modes | sRGB |
| Others | EyeSafe 2.0 Certification |
| Speaker | Yes (2x 3W) |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | Unspecified |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 15.3W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | 1x power cable 1x Screw |
| Features | Lenovo Artery Support |
Design and Display
The Lenovo L22i-40 is a 22-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has an FHD display with a 75Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and a 4 ms (Overdrive) and 6 ms (GtG) response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI 1.4, 1x VGA, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Lenovo L22i-40 (22" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo L22i-40 (22" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 20,999 |
Lenovo L22i-40 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Xiaomi Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/06/Xiaomi-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)




