Lenovo Legion 24-10 (24" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



4.5/5
expert Review
Display
24" FHD 240Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Lenovo Legion 24-10 Full Specification
| Date | October, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Legion |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 540.4 x 214.0 x 543.3 mm Without stand: 540.4 x 40.8 x 325.3 mm |
| Weight | With stand: 5.0 kg Without stand: 3.9 kg |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -5° to 22° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 135 mm |
| Colors | Raven Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT), 1 ms (Overdrive) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium, Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | sRGB, HDR |
| Others | EyeSafe 2.0 Certification |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.1 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 20W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 |
| Others | 1x power cable 4x Screw |
| Features | Lenovo Artery Support |
Design and Display
The Lenovo Legion 24-10 is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has an FHD display with a 240Hz refresh rate, a typical brightness of 300 nits, and a 0.5 ms (MPRT) and 1 ms (Overdrive) response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1000:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 2x HDMI 2.1, 1x DisplayPort 1.4, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Lenovo Legion 24-10 (24" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo Legion 24-10 (24" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 27,999 |
Lenovo Legion 24-10 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Xiaomi Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/06/Xiaomi-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)




