Lenovo LOQ 15 15IRX9 2024 (Intel Core i5-13450HX, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
4.5/5
expert Review

.png)
Model: 15IRX9
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
Intel Core i5-13450HX
GPU
NVIDIA RTX 4050
The Lenovo LOQ 15 (2024) 15IRX9 features an Intel Core i5-13450HX processor, 16 RAM, and a 512GB SSD. It boasts a 15.6-inch FHD IPS display with 100% sRGB and a 144Hz refresh rate, powered by an Nvidia GeForce RTX 4050 GPU. The laptop offers clear video conferencing with an HD 1080p camera and decent connectivity, including Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.1.
Lenovo LOQ 15 15IRX9 2024 Full Specification
| Announced | January, 2024 In Nepal: May, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo LOQ |
| Dimensions (W x D x H) | 359.86 x 258.7 x 21.9 - 23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Color Options | Luna Grey |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-13450HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 20MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 95W |
| Boost Clock | Up to 1732 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 Mhz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | 1000:1 Contrast |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD Camera With E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 170W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility |
| Features | Unspecified |
Here's a brief description of the Lenovo LOQ 15 (2024) 15IRX9 with the Intel i5-13450HX CPU and RTX 4050 GPU.
Lenovo LOQ 15 15IRX9 (2024) Overview:
Performance
The Lenovo LOQ 15 (2024) 15IRX9 is built on the Intel SoC platform and powered by the Intel Core i5-13450HX processor, delivering exceptional speed and performance for all your computing tasks. It comes with 16/24GB of RAM, with expandable slots supporting up to 32GB of 4800MHz DDR5 RAM. For storage, it features a fast 1TB SSD, with the option to upgrade with an extra M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe, ensuring ample space for your files and applications.
Display and Audio
The Lenovo LOQ 15 boasts a 15.6-inch IPS panel with FHD resolution, 100% sRGB color accuracy, and a 144Hz refresh rate, and delivers vibrant and smooth visuals. Similarly, It is also equipped with an Nvidia GeForce RTX 4050 graphics card, making it a good choice for gamers and beyond. The HD 720p camera, featuring an E-shutter and fixed focus, provides clear video conferencing.
Design and Connectivity
It is encased in a sleek Storm Gray chassis, the Lenovo LOQ 15 combines style with portability. The 6-row keyboard includes multimedia Fn keys and a numeric keypad for efficient typing. Similarly, it runs on Windows 11 Home like usual. And for Connectivity you get Gigabit Ethernet, Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.1, along with a variety of standard ports for peripherals.
Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo LOQ 15 15IRX9 2024 (Intel Core i5-13450HX, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,79,900 |
Lenovo LOQ 15 15IRX9 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Lenovo LOQ 15 15IRX9 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/02/Lenovo-LOQ-15-2024-Price-in-Nepal.jpg)

