Lenovo LOQ 15IAX9 2024 (Intel Core i5-12450HX, RTX 3050, 16GB , 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
3.7/5
expert Review


Model: 15IAX9
3.7/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
Intel Core i5-12450HX
GPU
NVIDIA RTX 3050
The Lenovo LOQ 2024 (15IAX9) is a gaming laptop that comes with a good set of hardware. This includes a combination of a 12th Gen Intel Core i5-12450HX processor and an NVIDIA GeForce RTX 3050 discrete graphics card. In addition to that, you also get 16GB RAM and 512GB SSD on this thing. It can be upgraded further to quadruple the memory and double the storage capacity. On the front, it dons a 15.6-inch IPS LCD panel that stretches FHD in resolution and offers a 144Hz refresh rate and 100% DCI-P3 colour gamut. Along with all this impressive hardware, you get a 60Wh battery with a 135W AC adapter to keep things up and running.
Lenovo LOQ 15IAX9 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8/10
Battery life
7.5/10
Value for money
8.5/10
Lenovo LOQ 15IAX9 2024 Full Specification
| Announced | February, 2024 In Nepal: October, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo LOQ |
| Dimensions (W x D x H) | 359.86 x 258.7 x 21.9 - 23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Color Options | Luna grey |
| CPU Series | Intel 12th Gen (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-12450HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-core: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.40 GHz E-cores: 3.10 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 95W |
| Boost Clock | Up to 1732 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Advanced Optimus, TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera With E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 170W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Microsoft Office (Trial) |
| Features | Lenovo AI Engine+, LA1 chip |
Are you looking for a gaming laptop that is easy on your pockets? Then the Lenovo LOQ (2024) 15IAX9 with the Intel i5-12450HX CPU and RTX 3050 GPU might be of interest.
Lenovo LOQ (15IAX9) 2024 Overview
Design and Display
Lenovo LOQ 2024 (15IAX9) is a gaming laptop that comes in a rather sleek design with a noticeable protrusion on the back. The chassis is made out of PC-ABS, however, it does boast the MIL-STD-810H certification. It comes in Luna Grey colouring and weighs nearly two and a half kilos. As for the ports, you get plenty — three USB-A, one USB-C, an HDMI port, one combo audio jack, an ethernet, and a power-in socket.
The Lenovo LOQ 2024 (15IAX9) comes with a wide 15.6-inch display of FHD (1,920 x 1,080) resolution with a high 144Hz refresh rate. It is an IPS panel with a 16:10 aspect ratio, 300 nits peak brightness, and a 100% sRGB colour gamut. The keyboard has white backlighting whereas the touchpad comes with PTP support.
Performance and the rest
Other than that, the Lenovo LOQ 2024 (15IAX9) ensures smooth performance with the combination of 12th Gen Intel Core i5-12450HX processor and NVIDIA RTX 3050. The processor has eight (four performance + four efficiency) cores, 12 threads, and 12MB of L3 cache. It can also go up to 4.4 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA's RTX 3050, with a maximum TGP of 65W supports graphical workloads. In addition, Lenovo has also included an LA1 AI chip to improve FPS in games.
In addition to the CPU and GPU combo, the Lenovo LOQ 2024 (15IAX9) ships with dual-channel memory. This particular model comes with 16GB DDR5-4800 RAM, which can be further upgraded to 32GB. Furthermore, there are two M.2 2280 slots, one of which is preoccupied with a 512GB NVMe PCIe Gen 4 SSD. For power, it packs an integrated 60Wh battery that supports Super Rapid Charge Pro. This technology can juice the laptop to 50% in just 30 minutes via the 135W adapter that ships in the box.
Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo LOQ 15IAX9 2024 (Intel Core i5-12450HX, RTX 3050, 16GB , 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,25,900 |
Lenovo LOQ 15IAX9 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


