Lenovo LOQ 15 15AHP9 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
4.5/5
expert Review



Model: 15AHP9
4.5/5
expert Review
Weight
2.38 kg
CPU Series
Ryzen 8000 Series Processors (Hawk Point)
GPU Name
NVIDIA GeForce RTX 4050
Size
15.6 inches
The Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) is a gaming laptop that comes with a good set of hardware. This includes a combination of an AMD Ryzen 7 8845HS processor and an NVIDIA GeForce RTX 4050 discrete graphics card. In addition to that, you also get 16GB RAM and 512GB SSD on this thing. It can be upgraded further to double the memory as well as storage capacity. On the front, it dons a 15.6-inch IPS LCD panel that stretches FHD in resolution and offers a 144Hz refresh rate and 100% sRGB colour gamut. Along with all this impressive hardware, you get a 60Wh battery with a 170W AC adapter to keep things up and running.
Lenovo LOQ 15 15AHP9 2024 Full Specification
| Announced | 7 February 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Dimension | 359.86 x 258.7 x 21.9-23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Color Options | Luna Grey |
| CPU Series | Ryzen 8000 Series Processors (Hawk Point) |
| Processor | Ryzen 7 8845HS |
| Cores / Threads | 8 Cores / 16 Threads |
| L3 Cache | 16MB |
| Base / Boost Clock | 3.8 GHz/ 5.1 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 105W |
| Boost Clock | 2370 MHz |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 5600 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM DDR5-5600 Slots) |
| HDD | N/A |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | 1000:1 Contrast Ratio, 4x 85° viewing angle, Advanced Optimus, TÜV Low Blue Light (Software) |
| Maximum Brightness | 300 nits (cd/m2) |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort 1.4, Power Delivery 140W) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN) |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 1x 16GB |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlight , English |
| Trackpad | Buttonless Mylar surface Multi-touch Touchpad, Supports Precision Touchpad |
| Webcam | 720p HD Camera With E-Shutter, FF |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Dual-Array Microphones |
| Capacity | 60Wh |
| Charging | Supports Rapid Charge Pro 170W Slim Tip (3-pin) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Software | Lenovo Vantage McAfee LiveSafe |
Are you looking for a gaming laptop that will give you great performance for years to come? Then the Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) with the AMD Ryzen 7 8845HS CPU and RTX 4050 GPU might be of interest.
Lenovo LOQ (15AHP9) 2024 Overview
Design and Display
Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) is a gaming laptop that comes in a rather sleek design with a noticeable protrusion on the back. The chassis is made out of PC-ABS, however, it does boast the MIL-STD-810H certification. It comes in Luna Grey colouring and weighs nearly two and a half kilos. As for the ports, you get plenty — three USB-A, one USB-C, an HDMI port, one combo audio jack, an ethernet, and a power-in socket.
Meanwhile, the Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) comes with a wide 15.6-inch display of FHD (1,920 x 1,080) resolution with a high 144Hz refresh rate. It is an IPS panel with a 16:9 aspect ratio, 300 nits peak brightness, and a 100% sRGB colour gamut. The keyboard has 4-Zone RGB backlighting whereas the touchpad comes with PTP support.
Performance and the rest
The Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) relies on the AMD Ryzen 7 8845HS processor and NVIDIA RTX 4050 for its performance. The processor has eight cores, 16 threads, and 16MB of L3 cache. It can also go up to 5.1 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA's RTX 4050, with a maximum TGP of 105W supports graphical workloads. In addition, Lenovo has also included an LA1 AI chip to improve FPS in games.
In addition to the CPU and GPU combo, the Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) ships with dual-channel memory. This particular model comes with 16GB DDR5-5600 RAM, which can be further upgraded to 32GB. Furthermore, there are two M.2 2280 slots, one of which is preoccupied with a 512GB NVMe PCIe Gen 4 SSD. For power, it packs an integrated 60Wh battery that supports Super Rapid Charge Pro. This technology can juice the laptop to 50% in just 30 minutes via the 170W adapter that ships in the box.
Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo LOQ 15 15AHP9 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,68,900 |
Lenovo LOQ 15 15AHP9 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


