Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 (Intel Core i7-13700H, 8GB, 512GB, 14" WUXGA)
3.9/5
expert Review



Model: G6 IRL
3.9/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13700H
GPU
Intel Iris Xe
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7.5/10
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 Full Specification
| Announced | August, 2023 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkBook |
| Dimensions (W x D x H) | 313.5 x 224 x 16.9 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Color Options | Arctic Grey |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13700H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.0 GHz E-cores: 3.7 GHz |
| Cores / Threads | 14 / 20 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1500 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Unspecified |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Dolby Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 100W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Microsoft Office (Trial) Lenovo Utility |
| Features | MIL-STD-810H certified, TUV Rheinland Low Blue Light |
Lenovo is a staple brand in the corporate sector, known for its sleek, minimalist ultrabooks. One of the brand's popular offerings is its ThinkBook series. Here, we will look at the Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 with the Intel Core i7-13700H processor.
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL (2024) Overview
Design and Display
Lenovo laptops feature an iconic design language, and this laptop is no different. This laptop is just 16.90 mm thick and weighs 1.38 kilograms. The Lenovo ThinkBook 14 G6 2024 comes with an aluminium body and a dual-tone finish. The laptop's lid flaunts both the company and series branding and ships in a single Arctic Grey colour option.
On the front, you have multiple panel options. However, this particular model comes with a 14-inch IPS LCD panel. Here, you get a WUXGA resolution spanning 1,920 x 1,200 pixels. Meanwhile, the display on the Lenovo ThinkBook 14 G6 2024Â offers a decent 45% NTSC colour gamut. Lastly, you get 300 nits of brightness and a standard 60Hz refresh rate on this laptop.
Performance and the rest
Under the hood, this Lenovo ThinkBook 14 G6 2024 packs an Intel Core i7-13700H processor with integrated Intel Iris Xe graphics. The processor packs 14 cores, 20 threads, and clocks in at a peak of 5GHz.
Other than that, you get 8GB of RAM, which can be expanded up to 64 GB. Additionally, for storage, you get a 512GB PCIe Gen 4 SSD. You also get an extra slot with up to 2 TB of storage. In the tank, you get an integrated 60Wh lithium-ion battery with Rapid Charge support. As such, it can reach up to 80% charge in just an hour with the 100W USB-CÂ power adapter bundled in the box.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 (Intel Core i7-13700H, 8GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,17,999 |
Lenovo ThinkBook 14 G6 IRL 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Lenovo ThinkBook 14 Gen 4 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/03/Lenovo-ThinkBook-14-Gen-4-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![Lenovo Thinkbook 13s (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Lenovo-Thinkbook-13s-Gen-3-Price-in-Nepal.jpg)