Lenovo ThinkBook 14 G8IAL 2025 (Intel Core Ultra 5 225H, 16GB, 512GB, 14″IPS WUXGA )
3.7/5
expert Review


Model: G8IAL
3.7/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 5 225H
GPU
Intel Arc 130T
Lenovo ThinkBook 14 G8IAL 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
7.5/10
Battery life
7.4/10
Value for money
8/10
Lenovo ThinkBook 14 G8IAL 2025 Full Specification
| Announced | March, 2025 In Nepal: June, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkBook |
| Dimensions (W x D x H) | 313.5 x 224 x 17.5 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Color Options | Arctic Grey |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225H (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 1.7 GHz P-cores: 1.3 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.9 GHz E-cores: 4.3 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 14 / 14 |
| L3 Cache | 18MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc 130T |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2200 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | Bluetooth 5.2 |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Dolby Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Microsoft Office (Trial) Lenovo Utility |
| Features | MIL-STD-810H certified, TUV Rheinland Low Blue Light |
Lenovo is a staple brand in the corporate sector with its sleek and minimal ultrabooks. One of the popular offerings from the brand is their ThinkBook series. Here, we will look at the Lenovo ThinkBook 14 G8IAL (2025) with the Intel Core Ultra 5 225H.
Lenovo ThinkBook 14 G8IAL (2025) Overview
Design and Display
The Lenovo ThinkBook 14 G8 IAL has a sleek and professional design with an Arctic Grey aluminum chassis that feels both durable and premium. With a compact size of 32.7 x 22.7 x 1.89 cm and a lightweight build starting at 1.36 kg, it’s perfect for professionals on the move. The inclusion of a backlit keyboard, precision touchpad, and fingerprint reader adds to its usability, while the FHD webcam with a privacy shutter reflects Lenovo’s attention to security and remote work needs.
It has a 14-inch WUXGA (1920×1200) IPS panel, and a spacious viewing experience with a productivity-friendly 16:10 aspect ratio. The anti-glare matte finish, 300 nits brightness, and 45% NTSC color gamut make it ideal for office work, web browsing, and content consumption, though it’s not intended for color-sensitive creative tasks. The 60Hz refresh rate ensures smooth visuals for everyday use.
Performance and the rest
It is powered by Intel’s latest Core Ultra processor, Core Ultra 5 225H. The Ultra 5 225H features 14 cores and 14 threads, with a max turbo frequency of 4.9 GHz. This processor is optimized for AI-powered workflows and multitasking efficiency. Paired with 16GB DDR5 RAM (5600 MHz) in dual-channel configuration, the system delivers fast, fluid performance for office productivity, virtual meetings, and day-to-day multitasking.
Other than that, you get two 16GB of RAM in the SO-DIMM slots. It also supports memory expansion of up to 64 GB. Additionally, for storage, you get a 512GB PCIe Gen 4 SSD. You also get an extra slot with up to 2TB support. In the tank, you get an integrated 45Wh lithium-polymer battery with Rapid Charge support.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo ThinkBook 14 G8IAL 2025 (Intel Core Ultra 5 225H, 16GB, 512GB, 14″IPS WUXGA ) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,39,900 |
Lenovo ThinkBook 14 G8IAL 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Lenovo ThinkBook 14 Gen 4 2022 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/03/Lenovo-ThinkBook-14-Gen-4-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![Lenovo Thinkbook 13s (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Lenovo-Thinkbook-13s-Gen-3-Price-in-Nepal.jpg)