Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 2025 (Ryzen AI 7 PRO 350, 32GB, 1TB, 14” WUXGA IPS)
4.0/5
expert Review



Model: P14s Gen 6
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
AMD Ryzen AI 7 PRO 350
GPU
AMD Radeon 860M
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9.8/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
9/10
Performance
9/10
Battery life
8/10
Value for money
8/10
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: April, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Dimensions (W x D x H) | 315.90 x 223.70 x 10.90 - 16.13 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | AMD Ryzen AI PRO 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 PRO 350 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 5.0 GHz Zen 5c cores: 3.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | AMD Radeon 860M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 3000 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 66 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 96GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 86% screen to body ratio, 3M Dual Brightness Enhancement Film 5, DC dimming |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5.0MP with Physical Shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 52.5 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility Lenovo Vantage |
| Features | MIL-STD-810H military certified, AMD PRO Manageability |
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 (2025) Overview
Design and Display
Starting with the design, the all-new Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 comes in a monotone finish with the iconic red TrackPoint in the middle of the keyboard. In terms of durability, the laptop also features MIL-STD-810H military-grade certification for added toughness.
On the front, the laptop comes with a 14-inch WUXGA IPS display with a 60Hz refresh rate, 400-nit peak brightness, and 45% NTSC color coverage. This is a decent display for everyday use. However, if you are a creative professional who works on tasks such as video editing or photo editing, this may not be the ideal choice.
Performance
Inside the ThinkPad P14s Gen 6, we get the all-new AMD Ryzen AI 7 PRO 350 processor based on the latest Zen 5 and Zen 5c architectures.
The CPU comes with 8 cores and 16 threads, along with a boost clock speed of up to 5.0 GHz. In addition, the laptop includes a dedicated NPU called AMD Ryzen AI, delivering up to 66 TOPS of AI performance.
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 2025 (Ryzen AI 7 PRO 350, 32GB, 1TB, 14” WUXGA IPS) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 2,44,999 |
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)