Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 (Intel Core Ultra 7 255H, 32GB, 512GB, 13.3" IPS WUXGA Touch)
4.0/5
expert Review


4.0/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
13.3" WUXGA 60Hz IPS Touch
CPU
Intel Core Ultra 7 255H
GPU
Intel Arc 140T
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9.5/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
8.7/10
Performance
8.6/10
Battery life
7.9/10
Value for money
7.7/10
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 Full Specification
| Announced | March, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Dimensions (W x D x H) | 313.7 x 226 x 17.01 mm |
| Weight | 0.96 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 255H (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.0 GHz E-cores: 1.5 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.1 GHz E-cores: 4.4 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | Intel Arc 140T |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2250 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8400 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 13.3 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Low power, Eyesafe 2.0 Certified |
| USB Type-A | 1x USB 2.0 (480 Mbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5.0MP with Physical Shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 54.7 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Professional |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Lenovo Utility Microsoft Office (Trial) |
| Features | MIL-STD-810H military certified, TUV Rheinland Low Blue Light |
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6: Overview
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 with the Intel Core Core Ultra 7 255H processor.
Performance
Under the hood, the ThinkPad X13 Gen 6 houses an Intel Core Ultra 7 255H processor. It features 12 cores and 14 threads, with a peak core frequency of 5.1 GHz and a base frequency as low as 700 MHz. Memory-wise, it is 32GB LPDDR5x-8400 memory and 512GB of SSD storage.
Design and Display
Talking of the display, the Lenovo ThinkPad L14 Gen 6 sports a 13.3" WUXGA IPS display with 400 nits brightness. This touchscreen panel also features an anti-glare coating on the front. The laptop has a stylish Graphite Black aluminum top and a durable PC-ABS bottom case material. This guy is portable at just 0.962 kg.Â
Connectivity
The connectivity options are also very abundant. You are getting Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, 2x Thunderbolt 4 USB-C, USB-A (5Gbps), HDMI 2.1, and Ethernet (RJ-45) ports. Other than that, the laptop comes with a 54.7Wh battery and a 65W USB-C power adapter.Â
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 (Intel Core Ultra 7 255H, 32GB, 512GB, 13.3" IPS WUXGA Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 (Intel Core Ultra 7 255H, 32GB, 512GB, 13" IPS WUXGA) 32GB - 512GB | Rs. 3,24,999 |
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)