Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 (Intel Core Ultra 7 258V, 32GB, 1TB, 14" OLED WUXGA)
4.0/5
expert Review


Model: X9-14
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz OLED
CPU
Intel Core Ultra 7 258V
GPU
Intel Arc 140V
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
9/10
Performance
8.5/10
Battery life
8/10
Value for money
7.8/10
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 Full Specification
| Announced | November, 2025 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Dimensions (W x D x H) | 311.8 x 212.3 x 6.7 - 17.18 mm |
| Weight | 1.21 kg |
| Color Options | Grey |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Lunar Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 258V (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz LP E-cores: 2.2 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz LP E-cores: 3.7 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 8 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 17W - 37W |
| GPU Name | Intel Arc 140V |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2050 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 47 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (1X 32GB) LPDDR5X |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 8533 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2242 PCIe 4.0 |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1900 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Low power, Eyesafe 2.0 Certified |
| USB Type-A | No |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock, Fingerprint reader |
| Keyboard | White Backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 55 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Lenovo Utility Microsoft Office (Trial) |
| Features | MIL-STD-810H military certified, TUV Rheinland Low Blue Light |
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1: Overview
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 with the Intel Core Ultra 7 258V processor.
Performance
The Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 boasts impressive performance capabilities with its Intel Core Ultra 7 258V processor, featuring 8 cores and 8 threads. Its system comes equipped with 32GB LPDDR5X-8533 memory and 1TB of SSD storage.
Design and Connectivity
The Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 has a 14" WUXGA OLED display with 400 nits brightness and also features an anti-glare coating on the front. Â
The laptop is highly portable with dimensions starting at 311.8 x 212.3 x 6.7 - 17.18 mm and a weight of 1.21 kg. The connectivity options are also very abundant. You are getting Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, and for ports, there's also  Thunderbolt 4, USB-C, USB 3.2 Gen 2, and HDMI 2.1. Other than that, the laptop comes with a 55Wh battery and a 65W USB-C power adapter.Â
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 (Intel Core Ultra 7 258V, 32GB, 1TB, 14" OLED WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 (Intel Core Ultra 7 258V, 32GB, 1TB, 14" OLED WUXGA) | Rs. 2,78,999 |
Lenovo ThinkPad X9-14 Gen 1 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)
