Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 (Ryzen 7 PRO 6850H, RX 6500M, 16GB, 512GB, 16" WUXGA)
3.3/5
expert Review



Model: Z16
3.3/5
expert Review
Laptop Type
Business
Display
16" WUXGA 60Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 7 PRO 6850H
GPU
AMD Radeon RX 6500M
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
7.5/10
Battery life
8/10
Value for money
7.2/10
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 Full Specification
| Announced | January, 2022 In Nepal: July, 2022 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Business |
| Series | Lenovo ThinkPad |
| Dimensions (W x D x H) | 355 x 238 x 15.8 mm |
| Weight | 1.95 kg |
| Color Options | Arctic Grey |
| CPU Series | AMD Ryzen 6000 Series (Rembrandt) |
| Processor | AMD Ryzen 7 PRO 6850H (6nm) |
| Base Clock | 3.2 GHz |
| Boost Clock | 4.7 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 45W |
| GPU Name | AMD Radeon RX 6500M |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 6400 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2242 PCIe (1x Used) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Dolby Vision, TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | No |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 2x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | No |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with E-shutter |
| Speakers | 2x 2W speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Po 72 Wh |
| Charging | 135W adapter Supports Rapid Charge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility Lenovo Vantage |
| Features | EPEAT Silver registered, Energy Star certified |
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 (2022): Overview
Here's a brief description of the build, chipset, and battery life of the Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 with Ryzen 7 Pro 6850H.
Design and BuildÂ
ThinkPad Z16 has the build of a premium device. It has an all-body aluminum chassis and a 16" WUXGA display with 100% sRGB coverage. Alongside that, it also features an LED backlit keyboard, Windows Precision glass touchPad (with haptic feedback), and a familiar Trackpoint. The machine is portable at 1.81 kg or about 4 pounds. ThinkPad Z16 is 354 mm in width, 237mm deep, and has a height of 15.8mm.
Performance and Memory
Under the hood, Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 (2022) has an AMD Ryzen 7 PRO 6850H CPU. It has 8 Cores and 16 Threads. The chip has a base frequency of 3.2 GHz and a max frequency of 4.7 GHz. On the GPU front, ThinkPad Z16 Gen 1 offers Radeon RX 6500M with 4 GB of GDDR6 RAM alongside Integrated AMD Radeon 680 GPU. Lenovo ThinkPad Z16 comes with 16GB of soldered LPDDR5X RAM, so unfortunately, it cannot be upgraded any further. With that, you also get 512GB SSD for storage.
Battery and Connectivity
What powers the Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 is a 72 Wh Li-Po battery. It can play local 1080p video for up to 28 hours at 250nits of brightness. It performed well on the MobileMark 2018 benchmark as well lasting 20.5 hours at 200 nits. As for connectivity, you get a single USB-C 3.2 Gen 2 port, and 2 USB 4 ports that support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4a. You get a 3.5mm headphone/microphone jack and an SD card reader. On the wireless side of things, you get WiFi 6E and Bluetooth 5.1.
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 (Ryzen 7 PRO 6850H, RX 6500M, 16GB, 512GB, 16" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,75,000 |
Lenovo ThinkPad Z16 Gen 1 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Lenovo ThinkPad T14s Gen 3 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/Lenovo-ThinkPad-T14s-Gen-3-Price-in-Nepal-2022.jpg)
![Lenovo ThinkPad X13 Gen 3 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/Lenovo-ThinkPad-X13-Gen-3-Price-in-Nepal.jpg)