Lenovo ThinkVision S24i-30 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.7/5
expert Review



Model: S24i-30
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt
Lenovo ThinkVision S24i-30 Full Specification
| Date | June, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | ThinkVision |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 539.4 x 183 x 434 mm Without stand: 539.4 x 43 x 326.2 mm |
| Weight | With stand: 3.8 kg Without stand: 3.0 kg |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -5° to 22° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 4 ms, 6 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | TUV Eye Comfort |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 13.5W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | Unspecified |
| Features | TCO Certified |
Design and Display
The Lenovo ThinkVision S24i-30 is a 24-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has an FHD display with a 100Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and a 4 ms/6 ms response time. It has a flexible build, making it ideal for office and productivity. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 1300:1 contrast ratio, ensuring sharp color reproduction. With multiple color modes, it is a great choice for anyone looking for an office monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI 1.4, 1x VGA, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It also has low blue light to protect the eyes.
Lenovo ThinkVision S24i-30 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Lenovo ThinkVision S24i-30 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 29,000 |
Lenovo ThinkVision S24i-30 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Xiaomi Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/06/Xiaomi-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)




