Lenovo V14 G5 2025 (Intel Core 7 240H, 8GB, 512GB, 14" FHD)
4.0/5
expert Review


Model: V14 G5
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Business
Display
14" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core 7 240H
GPU
Intel Graphics
Lenovo V14 G5 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8.1/10
Performance
8.5/10
Battery life
7/10
Value for money
7.8/10
Lenovo V14 G5 2025 Full Specification
| Announced | December, 2025 In Nepal: February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Business |
| Series | Lenovo V |
| Dimensions (W x D x H) | 324.2 x 215.2 x 17.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Color Options | Business black, Luna grey |
| CPU Series | Intel Core Series 2 (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core 7 240H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.5 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.2 GHz E-cores: 4.0 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1550 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2242 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4b |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock, Fingerprint reader |
| Keyboard | Non-backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 1.5W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 47 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | DOS |
| Preloaded Softwares | Lenovo Utility Lenovo Vantage Microsoft Office (Trial) |
| Features | MIL-STD-810H certified |
Are you looking for an affordable laptop that does not compromise much on performance? Then you might want to consider the Lenovo V14 with a 15th Gen Intel Core 7 240H processor.
Lenovo V14 G5 Overview
Design and DisplayÂ
Lenovo V14 comes in a sleek and subtle design. The laptop does not have any fancy patterns or gradients. It keeps it rather simple with a monotone finish.  The thing weighs just 1.43 kilos and is quite portable. For ports, it has two USB-A, one USB-C, an HDMI port, a combo headphone jack, and an Ethernet port.
The Lenovo V14 features a 14-inch FHD (1,920 x 1,080) display with a standard 60Hz refresh rate. Furthermore, the display comes in an IPS panel. It can reach 300 nits of brightness, covers 45% of the NTSC colour gamut, and offers an 800:1 contrast ratio.
Performance
Under the hood, this Lenovo V14 variant has a 15th Gen Intel Core 7 240H processor. Meanwhile, the integrated Intel Iris Graphics handles the graphics side of things.
Other than that, it comes with 8GB of memory. However, the Lenovo V14 supports dual-channel DDR5-5200 RAM with 16 GB of max capacity. For storage, it comes with a 512GB NVMe PCIe 4.0 SSD, which can be doubled when you run out of space.Â
- Check out other Lenovo Laptops in Nepal!
Lenovo V14 G5 2025 (Intel Core 7 240H, 8GB, 512GB, 14" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,40,900 |
Lenovo V14 G5 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)