Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAH7 2022 (12th gen i7 12700H, MX550, 16GB, 1TB, 14" 2.8K OLED)
2.5/5
expert Review




Model: 14IAH7
2.5/5
expert Review
Weight
1.34 kg
CPU Series
Intel Core
GPU Name
NVIDIA GeForce MX 550
Size
14 inches
Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAH7 2022 Full Specification
| Announced | February 2022 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Dimension | 312.4 x 221.4 x 14.6 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Color Options | Cloud Grey |
| CPU Series | Intel Core |
| Processor | Intel Core i7-12700H |
| Cores / Threads | 14 Cores / 20 Threads |
| L3 Cache | 24MB |
| Base / Boost Clock | 3.5 GHz / 4.7 GHz |
| GPU | NVIDIA GeForce MX 550 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | Yes |
| Frequency | 6400 MHz |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | N/A |
| SSD | 1TB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 (Up to 1TB) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare, Anti-fingerprint |
| Resolution | 16:10 aspect ratio 2.8k(2880x1800) |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Maximum Brightness | 400 nits (cd/m2) |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Always On) |
| USB Type-C | 1xUSB 4 40Gbps (supports data transfer, PowerDelivery 3.0 and Display Port 1.4) 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) |
| Display | No |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6 (802.11 ax 2x2), Dual-Band (2.4/5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | No finger print reader , IR camera for Windows Hello , TPM 2.0 chip |
| RAM | 16GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 2x 8GB |
| Keyboard | Backlit |
| Trackpad | Glass Windows Precision Trackpad |
| Webcam | 1080p HD Camera |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Dolby Atmos |
| Microphone | Dual-Array Microphone with Wake on Voice |
| Capacity | 61 Wh |
| Charging | Supports Rapid Charge Express Supports Power Delivery 3.0 100W 3-pin USB-C adapter (PD 3.0) |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | McAfee LiveSafe Lenovo Vantage |
Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAH7 (2022) Overview :
Lenovo Yoga Slim 7 Pro, Slim 7 Pro, or Slim 7i Pro is a premium ultrabook with a great display and decent battery life. It weighs just under 1.4 kilos, making it an ideal everyday carry. With its fast memory and capable processor, it'll breeze through most school or office work. Here's a brief description of the build, chipset, and connectivity options on the Lenovo Yoga Slim 7 Pro 2022 (i7).
Design and Build
Since the Slim 7 Pro is a premium device, you can expect a flagship-grade build. Both the top and bottom of the laptop are made up of aluminum. The 14" screen is a 2.8k OLED panel of (2880x1800) resolution. It is a 90 Hz display that covers 100% sRGB gamut. Slim 7 Pro's display supports Dolby Vision, has an Anti-glare finish, and can reach 400 nits of brightness. The laptop's 180° hinge allows it to lay fully horizontally across a table.
Performance and Memory
Under the hood, Yoga Slim 7 Pro sports Intel's 12 Gen Core i7-12700H processor. It features a dedicated Geforce MX550 GPU, which makes it reliable when handling some graphics workloads. The RAM is top-of-the-line LPDDR5 memory. This variant comes with 16GB of this DDR5 RAM and 1TB of M.2 SSD.
Connectivity and Extras
The Lenovo Yoga Slim 7 Pro ships with the industry standard WIFI 6 and Bluetooth 5.1 technology. It houses a 61Wh-rated lithium-polymer battery and comes with a 100Wh charging adapter in the box. It can provide up to 8 and a half hours of local 1080p video playback at 150 nits of brightness. As for the ports, you get a single USB 3.2 Gen 1 Type-A port (always on), 2 USB C ports (1x USB 3.2 Gen 2, 1x USB4, which supports 40Gbps data transfer), and one 3.5mm port.
Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAH7 2022 (12th gen i7 12700H, MX550, 16GB, 1TB, 14" 2.8K OLED) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,82,000 |
Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14IAH7 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Lenovo Yoga Slim 7i Pro 14IAH7 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/02/Lenovo-Yoga-Slim-7-Pro-Series-Price-in-Nepal.jpg)
