MSI MAG 321CQF E18 (32" QHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: 321CQF E18
4.7/5
expert Review
Display
32" QHD 180Hz VA
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
124% sRGB, 92% DCI-P3, 89% AdobeRGB
Adjustment
Tilt
MSI MAG 321CQF E18 Full Specification
| Date | June, 2025 |
| Market Status | Out of Stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | MAG |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 711.6 x 269.5 x 503.1 mm Without stand: 711.6 x 91 x 424.1 mm |
| Weight | With stand: 6.34 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 0.5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 124% sRGB, 92% DCI-P3, 89% AdobeRGB |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | HDR Ready |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB |
| Others | AI Vision, Anti-Flicker Technology, Night Vision |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0b 1x DisplayPort 1.4a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4a |
| Others | 1x power cable |
| Features | Console Mode |
Design and Display
The MSI MAG 321CQF E18 is a frameless 32-inch ultra-wide monitor with a VA panel for a beautiful, immersive viewing experience. Its QHD display with ultra-smooth 180Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). It covers 124% sRGB, 92% DCI-P3, and 89% Adobe RGB, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort 1.4a, 2x HDMI 2.0b, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
MSI MAG 321CQF E18 (32" QHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI MAG 321CQF E18 (32" QHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 46,999 |
MSI MAG 321CQF E18 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


