MAONO MH700
4.3/5
expert Review

4.3/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
40 mm dynamic
Battery Life
No
IP Rating
No
MAONO MH700 Full Specification
| Date | March, 2025 In Nepal: October, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | MH |
| Dimensions (W x D x H) | Unspecified |
| Weight | 260 gm |
| IP Rating | No |
| Foldable | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Colors | Black |
| Driver | 40 mm dynamic drivers |
| Codecs | No |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Microphone | No |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Passive noise isolation |
| Bluetooth | No |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | No |
| Type | No |
| Size | No |
| Music Playback | No |
| Talk Time | No |
| Charging | No |
| Features | 1.2 m detachable coiled cable |
Overview
The MAONO MH700 is a pair of over-ear headphones that weigh 260 grams with memory foam ear cushions for long listening sessions. Its closed-back design helps reduce external noise and improve focus while doing any task. The headphones have a foldable and adjustable design, making them convenient to travel with and comfortable to use.
The headphone has 40 mm dynamic drivers that deliver balanced sound with clear mids, crisp highs, and decent bass. It comes with a detachable coiled cable for flexibility and includes a 6.35 mm adapter, ensuring compatibility with professional audio equipment like mixers and interfaces. Normally, it uses a 3.5 mm wired connection, offering stable, latency-free audio performance, ensuring broad compatibility with PC, Mac, smartphones, and audio gear. Since no battery is required, it’s always ready to use without charging.
MAONO MH700 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MAONO MH700 | Rs. 8,800 |
MAONO MH700 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Headphones Prices in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/10/headphones-price-ft-img.jpg)

