Marshall Willen
2.8/5
expert Review


2.8/5
expert Review
Speaker Type
Portable
Weight
0.31kg
IP Rating
IP67
Bluetooth
5.1
EMI not available
Marshall Willen Full Specification
| Market Status | Out of Stock |
| Year | 2024 |
| Series | Willen |
| Speaker Type | Portable |
| Weight | 0.31kg |
| Colors | Black Brass, Cream |
| Other | Rugged |
| IP Rating | IP67 |
| Dimensions | 101 × 100 × 40mm |
| Driver | 50mm |
| Frequency Response | 100Hz - 20kHz |
| Channel | Mono |
| Microphone | Yes |
| Output | Class D Amplifier: 10W Driver: 10W |
| Bluetooth | 5.1 |
| Companion App | Marshall Bluetooth |
| Charging | Unspecified |
| Battery Size | Unspecified |
| Ports | USB-C |
| Features | 2x passive radiators |
Marshall Willen Overview:
Design
Marshall Willen boasts a metallic grill at the front. The rugged leather-ish design is the signature style of the company, which carried over to this speaker too. Most importantly, the speaker is made for portability, hence its light weight (310g) and small dimensions.

- Check out other Marshall speakers here.
Audio and Connectivity
As per the audio, there is only one mono driver measuring 2 inches in Marshall Willen. However, to make up for that, there is a 10W Class D amplifier for the driver. Moreover, there are two passive radiators for a thumpy experience. With all these, it responds between 100Hz to 20kHz frequency range. Bluetooth 5.1 powers Willen for wireless connectivity. The connection can last up to 10 meters from the original device. Plus, there is a microphone built into the speaker for calls.
Battery
This audio device lasts for 15+ hours without breaking a sweat. Bringing it back to full takes 3 hours. With quick charging, you can get 3 hours of playtime just by plugging in the Marshall Willen for 20 minutes.
Marshall Willen Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 15,500 |
Marshall Willen User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
