Motorola Moto G06 Power
4.1/5
expert Review



4.1/5
expert Review
Display
6.88" 120Hz LCD
Chipset
Helio G81 Ultra (12nm)
Camera
Single (50MP)
Battery
Li-Ion 7000 mAh
Motorola Moto G06 Power Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.1/10
Performance
8.3/10
Software experience
8.5/10
Cameras
7.7/10
Battery life
8.5/10
Value for money
7.8/10
Motorola Moto G06 Power Full Specification
| Date | October 9, 2025 In Nepal: May 6, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Moto G |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 171.4 x 77.5 x 8.8 mm |
| Weight | 220 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass 3 Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Pantone Laurel Oak, Pantone Tapestry, Pantone Tendril |
| Size | 6.88 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1640 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 263 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
| Others | ~84.6% screen-to-body ratio |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 38, 40, 41 |
| 5G Bands | No |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (2.0GHz) - 6x Cortex-A55 (1.7 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 15 |
| UI Version | Android 15 |
| Promised Updates | 2 years of security updates |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Variant | 4GB / 64GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Modules | Primary: 50 MP, f/1.8, PDAF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Modules | 8 MP, f/2.1 |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Unspecified |
| Type | Accelerometer, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | Unspecified |
| GPS | Yes, with A-GPS, Galileo, Glonass |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C |
| Type | Li-Ion 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 18W charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Smart Connect |
Moto G06 Power Overview
Design and Display
In terms of design, the G06 Power has a Pantone colored back with a tear-drop notch display upfront. The power key and volume rocker are placed on the right side. Motorola ships this guy in two colorways: Pantone Laurel Oak and Pantone Tapestry. The display is a 6.88-inch HD+ LCD panel with a 120Hz refresh rate and Gorilla Glass 3 protection. For sunlight readability, you get 450 nits of typical brightness and 600 nits in high brightness mode.
Performance
The smartphone’s underside features a Mediatek Helio G81 Ultra chipset built using a 12nm fabrication process. Cores-wise, you get two Cortex-A75 running at 2.0GHz and six Cortex-A55 cores clocking at 1.7GHz frequency. Handling the graphics is a Mali-G52 MC2 GPU. Likewise, Moto has paired the chip with 4GB of RAM and 64/128GB of internal storage. On the software side, it boots on Android 15.
Camera and Battery
Getting to the optics, the Moto G06 Power supports a single 50MP rear camera, which is capable of shooting 1080p videos at 30fps. Upfront, you get an 8MP front shooter for selfies and video calls.
Likewise, fueling the Moto G06 Power is a 7000mAh battery with 18W fast charging support. Connectivity options include 4G, VoLTE, WiFi 5 (Dual-band), Bluetooth 5.4, GPS, NFC, and a USB Type-C port.
Motorola Moto G06 Power Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 4GB + 64GB | Rs. 18,999 |
Motorola Moto G06 Power User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


