Motorola Moto G57 Power
4.0/5
expert Review




4.0/5
expert Review
Display
6.72" 120Hz LCD
Chipset
Snapdragon 6s Gen 4 (4nm)
Camera
Dual (50MP + 8MP)
Battery
Si-Ca 7000 mAh
Motorola Moto G57 Power Expert Score Breakdown
Design and build
8.2/10
Display
8.1/10
Performance
7.3/10
Software experience
8.2/10
Cameras
8.2/10
Battery life
8.3/10
Value for money
7.3/10
Motorola Moto G57 Power Full Specification
| Date | December 3, 2025 In Nepal: May 10, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Moto G |
| Device Type | Traditional Smartphone |
| Dimension | 166.2 x 76.5 x 8.6 mm |
| Weight | 210.6 gm |
| Build | Back: Plastic / eco leather Front: Gorilla Glass 7i Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| Colors | Pantone Corsair, Pantone Fluidity, Pantone Pink Lemonade, Pantone Regatta |
| Size | 6.72 inches |
| Display Type | IPS LCD |
| Resolution | FHD+ (2400 x 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 392 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | 120Hz |
| Brightness | 1050 nits (HBM) |
| Others | 85.8% screen-to-body ratio |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | B1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 |
| 5G Bands | N1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno GPU |
| OS | Android 16 |
| UI Version | Android 16 |
| Promised Updates | 1 years of OS updates 3 years of security updates |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Variant | 8GB / 128GB |
| SD Card | No |
| Modules | Primary: 50MP, f/1.8, PDAF 1/1.95” sensor Ultrawide: 8MP, f/2.2, 120° FOV, 1/4.0" sensor |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video | 1440p @ 30 fps, 1080p @ 30 fps |
| Modules | 8MP, f/2.2, 1/4.0" sensor |
| Features | HDR |
| Video | 1440p @ 30 fps, 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Side-mounted |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Others | Dolby Atmos |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass, QZSS |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 Type-C |
| Type | Si-Ca 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 30W Fast Charging |
| Wireless Charging | No |
| Features | Water Touch |
Here's a quick overview of the Motorola Moto G57 Power:
Motorola Moto G57 Power Overview
Design and Display
The Moto G57 Power continues the G-series design tradition with a camera island that seamlessly blends into its back panel. Likewise comes in three colours: Pantone Corsair, Pantone Pink Lemonade, Pantone Fluidity, and Pantone Regatta, with a vegan leather finish. Similarly, the front features a 6.72-inch IPS LCD display with FHD+ resolution, offering a 120Hz refresh rate, a 120Hz touch sampling rate, and a peak brightness of 1050 nits, along with 8-bit colour depth.
Performance
Talking about the performance, it is the first phone to be powered by Qualcomm Snapdragon 6s Gen 4 chip, an upgraded version of the Snapdragon 6s Gen 3. The Moto G57 Power is offered in one memory variant: 8GB RAM and 128GB of storage, which is kind of low storage for a phone in this price segment. On top of that, the phone does not support expandability.
Camera
The Moto G57 Power features a dual-camera system on the rear, including a 50MP primary lens with OIS and an 8MP ultrawide lens that also functions as a macro shooter. For selfies and face recognition, it has a 8MP front-facing camera. Likewise, the phone comes with a 7000mAh battery that supports 30W fast charging. It also includes stereo speakers with support for Dolby Atmos and supports 5G connectivity, WiFi 5, Bluetooth v5.1, and NFC. Additionally, the Moto G57 Power offers eSIM support for a dual SIM experience.
Motorola Moto G57 Power Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB + 128GB | Rs. 37,499 |
Motorola Moto G57 Power User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison


