MSI G255PF E2 (25" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review


Model: G255PF E2
4.5/5
expert Review
Display
25" FHD 180Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB, 78% DCI-P3, 82% AdobeRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
MSI G255PF E2 Full Specification
| Date | January, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | G |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 557.1 x 227.9 x 511.9 mm Without stand: 557.1 x 66.4 x 326.9 mm |
| Weight | With stand: 5.3 kg Without stand: 2.87 kg |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Black |
| Size | 24.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 89 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 78% DCI-P3, 82% AdobeRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB |
| Others | Anti-Flicker Technology, Blue Light Reduction |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 2x HDMI 2.0b 1x DisplayPort 1.2a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Frameless Design |
Design and Display
The MSI G255PF E2 is a frameless 25-inch ultra-wide monitor with a IPS panel, delivering a beautiful, immersive view. Its FHD display with a 180Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It covers 99% sRGB, 78% DCI-P3, and 82% Adobe RGB, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort 1.2a, 2x HDMI 2.0b, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
MSI G255PF E2 (25" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI G255PF E2 (25" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 25,999 |
MSI G255PF E2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


