MSI MAG 342CQR E2 (34" UWQHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: 342CQR E2
4.5/5
expert Review
Display
34" UWQHD 180Hz VA
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
119% sRGB, 95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
MSI MAG 342CQR E2 Full Specification
| Date | August, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | MAG |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 808.60 x 269.97 x 513.97 mm Without stand: 808.60 x 119.67 x 363.95 mm |
| Weight | With stand: 6.95 kg Without stand: 5.4 kg |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -30° to 30° Pivot: -5° to 5° Height: 0 mm to 90 mm |
| Colors | Black |
| Size | 34 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UWQHD (3440 x 1440 pixels), 21 : 9 aspect ratio, 110 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 119% sRGB, 95% DCI-P3, 93% AdobeRGB |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | HDR Ready |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0b 1x DisplayPort 1.4a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Console Mode, Frameless Design, Rapid VA |
Design and Display
The MAG 342CQR E2 features a sleek, frame less 34-inch ultra wide VA panel with a 1500R curve for a more immersive view.It's UWQHD display with ultra-smooth 180Hz refresh rate make it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angles, visuals stay sharp, fluid, and engaging from every angle.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit via 8-bit + FRC). It covers 119% sRGB, 95% DCI-P3, and 93% Adobe RGB, ensuring accurate and lively color reproduction. HDR Ready support enhances brightness and contrast for more dynamic visuals, while the anti-glare surface keeps reflections in check.
Extras
For connectivity includes 1x DisplayPort, 2x HDMI 2.0b, and a headphone out which is more enough for average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming and offers PIP/PBP multitasking features. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setup.
MSI MAG 342CQR E2 (34" UWQHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI MAG 342CQR E2 (34" WQHD VA 180Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 65,999 |
MSI MAG 342CQR E2 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


