MSI Modern MD272XP (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review




Model: MD272XP
4.5/5
expert Review
Display
27" FHD 100Hz IPS
Brightness
Unspecified
Color Gamut
108% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
MSI Modern MD272XP Full Specification
| Date | July, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Modern |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.5 x 200.8 x 413.3 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 5.85 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 110 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | Unspecified |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 108% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR Ready |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction |
| Speaker | Yes (2x 3W) |
| Video | 1x HDMI 1.4b 1x DisplayPort 1.2a 1x USB Type-C |
| USB | 2x USB 2.0 Type-A 1x USB 2.0 Type-B |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter (19V) |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Eye-Q Check, KVM |
Design and Display
The MSI Modern MD272XP is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 27-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 60 Hz refresh rate ensures a comfortable viewing during long working sessions.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 108% sRGB, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients and sharper visuals. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The MSI Modern MD272XP includes various useful features, such as HDR Ready AMD FreeSync support, and consists of connectivity options such as DisplayPort, HDMI, a 3.5mm headphone jack, and various USB connectivity options. With Built-in speakers, it can be used for work and entertainment.
MSI Modern MD272XP (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Modern MD272XP (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 36,999 |
MSI Modern MD272XP User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


