MSI Optix G241VC (24" FHD VA 75Hz 1800R Curved) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: G241VC
4.5/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
115% sRGB, 85% NTSC
Adjustment
Tilt
MSI Optix G241VC Full Specification
| Date | April, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Optix |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 543 x 192 x 403 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.1 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | MSI mounting (100 x 100 mm, 75 x 75 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 15° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.6 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 75hZ |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | 1800R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 115% sRGB, 85% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, NTSC |
| Others | Wide Color Gamut |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 45W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Game Mode |
Design and Display
The MSI Optix G241VC is a 24-inch monitor with a VA panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with ultra-smooth 75Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8 bits). It covers 115% sRGB and 85% NTSC, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 1x HDMI 1.4 and VGA, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming.
MSI Optix G241VC (24" FHD VA 75Hz 1800R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Optix G241VC (24" FHD VA 75Hz 1800R Curved) Gaming Monitor | Rs. 22,999 |
MSI Optix G241VC User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


