MSI Optix G24C6 (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.0/5
expert Review
.png)


Model: G24C6
4.0/5
expert Review
Display
24" FHD 144Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
115.5% sRGB, 91.6% DCI-P3
Adjustment
Tilt
MSI Optix G24C6 Full Specification
| Date | December, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Optix |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 536.7 x 219.6 x 416.33 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | Without stand: Unspecified With stand: 3.4 kg |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.6 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 115.5% sRGB, 91.6% DCI-P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3 |
| Others | Night Vision |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 45W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter (20V) |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | NVIDIA Ampere Graphics |
Design and Display
MSI Optix G24C6 is a 24-inch ultra-wide monitor with a VA panel for a great immersive view. Its FHD display with smooth 144Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor's display delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It covers 115% sRGB and 91.6% DCI-P3, ensuring accurate color production.
Extras
For connectivity, it includes 1x DisplayPort 1.2, 2x HDMI 1.4, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
MSI Optix G24C6 (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Optix G24C6 (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 35,000 |
MSI Optix G24C6 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


