MSI Optix G32C4 (32" FHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.4/5
expert Review



Model: G32C4
4.4/5
expert Review
Display
32" FHD 165Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
120% sRGB, 95% DCI-P3
Adjustment
Tilt
MSI Optix G32C4 Full Specification
| Date | November, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Optix |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 709.4 x 248.9 x 509.5 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 6.4 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 69 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync, AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 120% sRGB, 95% DCI-P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3 |
| Others | Anti-Flicker Technology |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 1.4b 1x DisplayPort 1.2a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 58W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | HDMI 1.4b DisplayPort 1.2a |
| Others | 1x power cable |
| Features | 5-way OSD navigation joystick , Frameless Design |
Design and Display
Color Performance
Extras
MSI Optix G32C4 (32" FHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Optix G32C4 (32" FHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 65,000 |
MSI Optix G32C4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


