MSI Optix G32CQ4 (32" QHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: G32CQ4
4.5/5
expert Review
Display
31.5" QHD 165Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
114.8% sRGB, 91.43% DCI-P3
Adjustment
Tilt
MSI Optix G32CQ4 Full Specification
| Date | July, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Optix |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 709.4 x 248.9 x 509.5 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 6.4 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 114.8% sRGB, 91.43% DCI-P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3 |
| Others | Wide Color Gamut |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 58W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | HDMI 2.0 DisplayPort 1.4a |
| Others | 1x power cable |
| Features | 5-way OSD navigation joystick, Night Vision |
Design and Display
\The MSI Optix G32CQ4 is a 31.5-inch curved gaming monitor with a 1500R VA panel that pulls you into the action. Its QHD resolution, 165Hz refresh rate, and 1ms MPRT response time deliver smooth, sharp game play, while the frame less design and anti-glare surface keep it clean and immersive. Wide 178° viewing angles ensure consistent visuals from almost any position.
Color Performance
With support for 16.7 million colors, 91.43% sRGB, and an impressive 114.8% DCI-P3 coverage, the it produces vibrant and punchy colors. The 3000:1 contrast ratio enhances depth with deeper blacks and brighter highlights, making it great for both gaming and media consumption.
Extras
The monitor includes FreeSync Premium for tear-free gaming, multiple connectivity options (DisplayPort 1.2a and dual HDMI 2.0), and console support up to FHD at 120Hz. Practical touches like a 5-way OSD joystick, VESA mounting, tilt adjustment, and a Kensington lock round out a solid feature set for gamers and everyday users alike.
MSI Optix G32CQ4 (32" QHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Optix G32CQ4 (32" QHD VA 165Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 69,400 |
MSI Optix G32CQ4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


