MSI Optix MAG 241C (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: 241C
4.5/5
expert Review
Display
24" FHD 144Hz VA
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
115% sRGB, 90% DCI-P3
Adjustment
Tilt
MSI Optix MAG 241C Full Specification
| Date | November, 2018 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Optix MAG |
| Dimensions (W x H x D) | WIth stand: 536.4 x 225.24 x 411.5 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.2 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.6 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 115% sRGB, 90% DCI-P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3 |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort |
| USB | 2x USB 2.0 Type-A 1x USB 2.0 Type-B |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 28W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | 5-way OSD navigation joystick, Gaming Intelligence |
Design and Display
The MSI Optix MAG 241C is a 24-inch monitor with an VA panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with ultra-smooth 144Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8 bits). It covers 115% sRGB, and 90% DCI-P3, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort 1.2a, 2x HDMI 2.0b, a headphone jack, and multiple USB ports, which is more than enough for the average user. It supports Adaptive Sync for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
MSI Optix MAG 241C (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Optix MAG 241C (24" FHD VA 144Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 28,199 |
MSI Optix MAG 241C User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


