MSI Pro MP225V (22" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review



Model: MP225V
4.5/5
expert Review
Display
22" FHD 100Hz VA
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB
Adjustment
Tilt
MSI Pro MP225V Full Specification
| Date | November, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Pro |
| Dimensions (W x H x D) | WIth stand: 492.9 x 182.4 x 377.8 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 2.5 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 21.45 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 85% NTSC, 98% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction, Eye-Q Check |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4b 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Accessory slot design |
Design and Display
The MSI Pro MP225V is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 22-inch VA panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 100 Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 100% sRGB, and it supports 10-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The MSI Pro MP225V includes various useful features, such as Adaptive Sync support and EyesErgo, and consists of connectivity options such as D-Sub and HDMI.
MSI Pro MP225V (22" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Pro MP225V (22" FHD VA 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 13,499 |
MSI Pro MP225V User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


