MSI Pro MP251 (25" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review



Model: MP251
4.5/5
expert Review
Display
25" FHD 100Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
101% sRGB
Adjustment
Tilt
MSI Pro MP251 Full Specification
| Date | August, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Pro |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 557.5 x 207.2 x 422.1 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 2.9 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 24.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 89 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 101% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction, Eye-Q Check |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 1x HDMI 1.4b 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out 1x Line-in |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter (12V) |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Accessory slot design |
Design and Display
The MSI Pro MP251 is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 25-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 100 Hz refresh rate ensures a comfortable viewing during long working sessions.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 101% sRGB, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The MSI Pro MP251 includes various useful features such as Adaptive Sync support and Eye-Q Check, and consists of connectivity options such as D-Sub, HDMI, and a 3.5mm headphone jack. with Built-in speakers and VESA mount support, it can be used for work, entertainment.
MSI Pro MP251 (25" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Pro MP251 (25" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 25,000 |
MSI Pro MP251 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


