MSI Pro MP275P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review




Model: MP275P
4.5/5
expert Review
Display
27" FHD 100Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
93% sRGB
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
MSI Pro MP275P Full Specification
| Date | December, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Pro |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 612.1 x 228.9 x 542.4 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 5.28 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 120 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 93% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction, Eye-Q Check |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 1x HDMI 1.4b 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out 1x Line-in |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter (12V) |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | CB/CE Certified |
Design and Display
The MSI Pro MP275P is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 27-inch IPS panel delivers FHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 100 Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 93% sRGB, and it supports 8-bit color, which helps produce smoother gradients. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The MSI Pro MP275P includes various useful features such as Adaptive Sync support and EyesErgo, and consists of connectivity options such as D-Sub, HDMI, Line-In, and a 3.5mm headphone jack. With Built-in speakers and VESA mount support, it can be used for work and entertainment.
MSI Pro MP275P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Pro MP275P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 23,000 |
MSI Pro MP275P User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


