MSI Pro MP275QPG (27" QHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor
4.8/5
expert Review




Model: MP275QPG
4.8/5
expert Review
Display
27" QHD 100Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 100% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
MSI Pro MP275QPG Full Specification
| Date | February, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | Pro |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 614.0 x 226.9 x 562.6 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 6.26 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -45° to 45° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 108 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 4 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 100% DCI-P3, 100% AdobeRGB |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB |
| Others | Anti-Flicker, Blue Light Reduction |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 2x HDMI 2.0b 1x DisplayPort 1.2a |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0b |
| Others | 1x power cable 1x VESA Plate 4x VESA Plate Screw |
| Features | Eye-Q Check, Mini-PC Mountable |
Design and Display
The MSI Pro MP275QPG is a business monitor with a clean, minimalist design along with slim bezels and a solid build. Its 27 inch IPS panel delivers QHD resolution with wide 178° viewing angles. The anti-glare surface with a 100Hz refresh rate ensures a comfortable viewing during long working sessions.
Color Performance
This monitor offers wide color coverage with 100% sRGB, 100% DCI-P3, and 100% Adobe RGB and it supports 10-bit (8-bit + FRC) color, which helps produce smoother gradients and sharper visuals than normal 8-bit displays. While it's not designed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
The MSI PRO MP273U includes various useful features such as HDR Ready, Adaptive Sync support, and consists of connectivity options such as DisplayPort, HDMI, and a 3.5mm headphone jack. with Built-in speakers and VESA mount support, it can be used for work, entertainment.
MSI Pro MP275QPG (27" QHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MSI Pro MP275QPG (27" QHD IPS 100Hz Flat) Office Monitor | Rs. 42,999 |
MSI Pro MP275QPG User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


