MSI Raider GE68 HX 13V 2023 (13th Gen i9-13900HX, RTX 4070, 32GB, 2TB, 16" QHD 240Hz)
4.6/5
expert Review


Model: 13V
4.6/5
expert Review
Size
16 inches
Panel Type
IPS LCD
Capacity
4-cell Li-ion 99Wh
MSI Raider GE68 HX 13V 2023 Full Specification
| Announced | December, 2024 In Nepal: October, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Weight | 2.7 kg |
| Color Options | Core Black |
| CPU Series | 13th Gen Intel Core Processors (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i9-13900HX (Intel 7) |
| Boost Clock | P-cores: 5.4 GHz E-cores: 3.9 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 32 |
| L3 Cache | 36MB |
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB |
| TGP | 140W |
| Boost Clock | Up to 2175MHz |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x 32GB SO-DIMM) |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | N/A |
| SSD | 2TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | QHD+ (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6e, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Memory Type | DDR5 |
| Keyboard | SteelSeries Per-key RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 4x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | 4-cell Li-ion 99.9 Wh |
| Charging | 280W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MSI Center Microsoft Office (Trial) |
Here is a quick overview of the latest MSI Raider GE68 HX 2023 powered by Intel Core i9-13900HX and RTX 4070.
MSI Raider GE68 HX (13V) 2023 Overview
Design and Performance
The MSI Raider GE68 HX 2023 is a compact and powerful gaming laptop. Measuring 357 x 284 x 22.20 mm and weighing 2.7 kg, it features a Core Black design. It is powered by a 13th Gen Intel Core i9-13900HX processor with 24 cores, 32 threads, and a 36MB L3 cache. The processor’s E-Cores and P-Cores offer adjustable base and boost clock speeds. Additionally, the NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU with 8GB VRAM and 140W TGP delivers dedicated graphics performance.
Memory, Storage, and Display
The laptop comes with 32GB of DDR5 RAM, which is expandable up to 64 GB. Storage includes a 2TB M.2 NVMe PCIe SSD and two additional M.2 PCIe slots for further expansion. The 16-inch IPS LCD has a matte finish, supports QHD+ resolution, offers a 240Hz refresh rate, and covers 100% of the DCI-P3 color gamut.
Connectivity, Input, and Battery
The MSI Raider GE68 HX 2023 offers various connectivity options, including USB Type-A, USB Type-C, Thunderbolt 4, HDMI, and a 3.5mm audio jack. It also features a Micro SD card reader, WiFi 6E, and Bluetooth 5.3. The keyboard is a Per-Key RGB by SteelSeries, and the laptop includes a trackpad, a 1080p IR HD webcam, and security features like fingerprint, face unlock, and TPM. A 240W AC adapter for charging supports the 99Wh 4-cell Li-ion battery.
MSI Raider GE68 HX 13V 2023 (13th Gen i9-13900HX, RTX 4070, 32GB, 2TB, 16" QHD 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+2TB | Rs. 3,85,000 |
MSI Raider GE68 HX 13V 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![MSI Prestige 16 Studio (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Prestige-16-Studio-Price-in-Nepal.jpg)