MWC Firo MH01B
4.2/5
expert Review

4.2/5
expert Review
Type
Over-ear
Driver
Unspecified
Battery Life
Up to 12 hours
IP Rating
No
MWC Firo MH01B Full Specification
| Date | June, 2024 In Nepal: June, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Over-ear |
| Series | Firo |
| Dimensions (W x D x H) | 174 x 46 x 184 mm |
| Weight | Unspecified |
| IP Rating | No |
| Foldable | Unspecified |
| Adjustable Headband | Unspecified |
| Colors | Black |
| Driver | Unspecified |
| Codecs | Unspecified |
| Frequency Response | Unspecified |
| Microphone | Unspecified |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | High-quality stereo sound |
| Bluetooth | 5.4 |
| 3.5 mm Jack | Yes |
| USB-C | No |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | No |
| Type | Buttons - For media playback, volume control |
| Size | 300 mAh |
| Music Playback | 12 hours |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 2 hours |
| Features | Signal-to-noise ratio ≥58dB, TF card support |
Overview
The Firo MH01B is a headphone by MWC with an Over-ear design with a comfortable over-ear fit. It is powered by the Jieli 6956 chipset, ensuring stable performance and efficient operation. The headphones deliver high-quality stereo sound that is suitable for music, videos, and casual gaming.
It supports Bluetooth and 3.5mm AUX inputs for flexible use. The modern Bluetooth 5.4 connectivity ensures faster pairing, a stable connection, and efficient power usage with a reliable 10-meter wireless range for freedom of movement. It has built-in TF card support, allowing standalone music playback without needing a phone. The headphones are equipped with a battery of 300mAh, offering up to 12 hours of music playback and an impressive 300 hours of standby time with quick charging for a full charge in approximately 2 hours.
MWC Firo MH01B Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| MWC Firo MH01B | Rs. 3,199 |
MWC Firo MH01B User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Headphones Prices in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/10/headphones-price-ft-img.jpg)

