Noise ColorFit Pulse Grand
4.0/5
expert Review





4.0/5
expert Review
Display
1.69" LCD
Weight
36.8 gm
Software
Unspecified
Battery Life
Up to 7 days
EMI not available
Noise ColorFit Pulse Grand Full Specification
| Date | February 11, 2022 In Nepal: April 11, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | ColorFit Pulse |
| Case | Size: 44 mm Material: Polycarbonate |
| Strap | Size: 22 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 35.9 x 11.4 x 43.7 mm |
| Weight | 36.8 gm |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Jet Black, Electric Blue, Champagne Grey, Olive Green, Rose Pink |
| Size | 1.69 inches |
| Type | LCD |
| Resolution | 280 x 240 pixels, 218 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | 150+ cloud-based and customizable watch faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 4.4 or later, iOS 10.0 or later |
| Companion App | NoiseFit |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | No |
| Microphone | No |
| Type | Accelerometer, Heart Rate, SpO2 |
| Features | 24/7 Heart Rate Monitor, SpO2 (Blood Oxygen) Monitor, Breathe, Calorie, Menstrual Cycle, Sleep, Step |
| Fitness Tracking | 60+ workout modes |
| Capacity | 260 mAh |
| Usage Time | Up to 7 days (normal usage) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Unspecified |
Noise ColorFit Pulse Grand Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 44mm | Rs. 5,299 |
Noise ColorFit Pulse Grand User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


